Fogászati röntgen gép
Fogászati röntgenkészülékekkel feltérképezhető fogaink szabad szemmel nem látható szerkezete, illetve kapcsolatuk állapota az állkapoccsal. Bármilyen beavatkozás előtt érdemes készíteni röntgenfelvételt, így az orvos ugyanis több információ birtokában jobb döntéseket hozhat a páciens kezelésével kapcsolatban. Két fő változata létezik. Panoráma röntgen berendezésekkel az egész fogsorról átfogó képet kaphatunk. Az intraorális típusokkal viszont egy-egy fog részletesebb vizsgálatát lehet megoldani.
1. Milyen környezetben fogjuk használni a röntgenkészüléket?
Kisebb magán rendelők, illetve nagyobb intézmények kiszolgálása más-más igényeket támaszthat. A betegek száma eltérő, ezért például forgalmas helyeken a minél gyorsabb kiértékelést biztosító termékeket érdemes előnyben részesíteni. Továbbá ha a páciensek fizetnek a szolgáltatásért, természetesen nem szeretnének sokáig várakozni a pénzükért.
2. Mire szeretnénk pontosan használni a berendezést?
Ezek a röntgen gépek 2 féle fő változatban készülnek. A panoráma röntgen képes az egész fogsorról egy átfogó képet készíteni. Az intraorális röntgennel azonban egy-egy fogról készíthető részletesebb felvétel. Természetesen mindkettőre lehet igény, de elképzelhető, hogy elég az egyik típus tudása is számunkra.
3. Mennyi hely áll rendelkezésünkre?
Vegyük figyelembe a helyiség adottságait, ahol használni fogjuk az eszközt. Ha szerényebb térrel rendelkezünk, akkor optimálisabb lehet egy kisebb készülék, nehogy egy kevésbé koordinált mozdulattal feldöntsünk valamit a fogászati felszerelések zsúfolt elhelyezkedése miatt. Sok helyen azonban speciálisan a röntgenkészüléknek kialakított szobába kerül a termék. Ilyenkor választhatunk robosztusabb kivitelt is.
4. Hagyományos filmes, vagy digitális képet rögzítenénk?
Nagy előnyt jelenthet, ha modern, digitális eszközt vásárolunk, amelynek a felvételeit számítógépen is kezelhetjük, az utólagos képfeldolgozás segítségével kiemelhetjük a fontosabb részeket. Ez nem csak a hatékonyságon, a pontosságon is javíthat, a hagyományos gépekkel szemben azonban jelentősen megemelheti az árat, ezért mérjük fel igényeinket pontosan az ajánlatkérést megelőzően. Találhatunk továbbá mindkét archiválási módszerre képes eszközt is.
5. Milyen jellegű beavatkozások támogatásához szükséges a röntgen?
Tömés, foghúzás, egyéb “klasszikus” művelet megtervezésében elegendő segítséget nyújthat egy hagyományos 2 dimenziós képet készítő berendezés. Ezeknek a technológiáknak is vannak újabb vívmányai. Például úgynevezett 2D+ képeken meg lehet mutatni a látottak mélység-információit is, ami jobban érzékelteti a térbeli viszonyokat. Főleg implantátumok, pontos mérést igénylő beavatkozásokhoz viszont a 3D-s CT adatok szükségesek.
6. Falra szerelhető, vagy mobil kivitel lenne ideális?
A felhasználás módja, rendelkezésünkre álló hely befolyásolhatja döntésünket. Fali konstrukcióknál rögzítve van a készülék, így azt átszerelés nélkül csak az adott helyen tudjuk használni. A mobilis kivitelek könnyen mozdíthatóak, ha arra szükség lenne. Viszont “útban lehetnek” egyes esetekben. Mindenképpen kérjük ki a szakorvos véleményét, aki majd üzemeltetni fogja a berendezést, hogy milyen típust tart előnyösebbnek.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |