Pneumatikus présgép
A présgépek nagy erő kifejtésére alkalmas szerszámgépek, melyek számos felhasználási célra alkalmazhatók, úgy, mint összeszereléshez (pl. csapágyak behelyezésére), lyukasztásra, vágásra, szegecselésre, sajtolásra, hajlításra és egyéb nyomásos megmunkálásokra. A gépeket rendszerint három kategóriába csoportosíthatjuk: hidraulikus, mechanikus és pneumatikus présgépek. Míg a hidraulikus gépek valamilyen folyadék közvetlen felhasználásával működnek, a mechanikus gépek pedig a mechanikai mozgáson alapulnak, addig a pneumatikus présgépek működése a sűrített levegő segítségével történik. A levegős rásegítés lerövidíti a préselési munkaidőt.
1. Milyen területen kívánja használni a pneumatikus prést?
Célszerű lehet megadni a megmunkálás célját, a céltól függően ugyanis változhat a gép kialakítása. A pneumatikus présgépeket elsősorban a préselési munkaidő lerövidítésére tervezték. Alkalmazásuk számos területre kiterjedt, használja többek között a mezőgazdaság, az erdészet, az ipar vagy a kertészet. Az egyes gépek között az alkalmazás területe szerint lehet eltérés, így érdemes megadni a felhasználás célját.
2. Mekkora nyomóerőt szeretne alkalmazni?
A présgépeket általában az általuk kifejtett nyomóerő szerint kategorizálják. Az optimális gép kiválasztását nagyban elősegítheti, ha előre tudjuk az alkalmazni kívánt nyomóerő mértékét tonnában megadva. A nyomóerőt befolyásolhatja a megmunkálni kívánt anyag minősége, illetve keménysége. A lágyabb anyagok megmunkálására kisebb nyomóerő is elegendő lehet, így a gép által kifejtett maximális erőt is érdemes figyelembe venni.
3. Mekkora asztalméretre van szüksége?
Egy másik lényeges paraméter az asztal mérete, vagyis a munkaasztal hossza és szélessége milliméterben megadva. A munkaasztal paraméterei határt szabnak a megmunkálni kívánt anyag maximális szélességének. A kisebb munkadarabokhoz kisebb méretekkel rendelkező gép is elegendő lehet, így a kérdés a helykihasználás szempontjából sem elhanyagolható.
4. Mekkora lökethosszal rendelkezzen a pneumatikus prés?
A lökethossz a prés nyomófejének két végállása közti hosszt jelenti, amely néhány mm-től kezdve pár száz mm-ig is terjedhet. Ez a paraméter határozza meg azt, hogy mekkora lehet a munkadarab maximális magassága.
5. Mekkora lehet a munkahossz?
A munkahossz az a maximális hossz, amely rendelkezésre áll a munkadarab, a lökethossz és a megmunkáló szerszám hosszának összegére. A munkahossz tehát nemcsak a munkadarab méretét, de az adott munkadarabhoz használható szerszám méretét is befolyásolhatja. A prések munkahosszai 1-200 mm-től egészen 1 méter feletti méretekig is megtalálhatóak.
6. Mekkora legyen a gép maximális tömege?
A présgépek alapvetően nehéz munkaeszközök, az egyes gépek tömege között azonban nagy eltérés lehet. Attól függően érdemes megfontolni tömeget, hogy mennyire fontos szempont a gép mozgathatósága. A présgépek tömege a pár száz kg-tól egészen a tonnás nagyságrendig terjedhet.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |