Megmunkáló központ
A megmunkálóközpont segítségével a munkadarab egy felfogással többféle forgácsolási móddal is megmunkálható, például egyszerre elvégezhető az esztergálás, a dörzsölés, a fúrás, a horony- és menetmarás, illetve a fogazás. A megmunkálóközpontnak köszönhetően az egy felfogásban való megmunkálás következtében a munka pontossága nő, a mellékidők mennyisége pedig csökken. A megmunkálóközpontokat az utóbbi időben egyre szívesebben alkalmazzák, hiszen használatuk gazdaságos. Az esztergaszerű megmunkálóközpontok a csúcsesztergákhoz hasonlóak, a marási és fúrási munkákat végző gépek pedig a vízszintes fúró-marómű alapelvén épülnek fel.
1. Milyen használatra szeretnénk megmunkáló központot?
A kihasználtságot érdemes elsőként kielemezni, mert több kategóriája is kapható ezeknek a megmunkáló központoknak. Meg kell állapítanunk, hogy mekkora igénybevételnek lesz kitéve a szerkezet, mert más konstrukciós kialakítások léteznek egyedi gyártáshoz és más szériagyártáshoz.
2. Hány tengelyes legyen a szerszámgép?
Az alkatrészek bonyolultsága szabja meg, hogy hány tengellyel rendelkezzen a szerszámgépünk. Az alapkivitel 3 tengelyes, X-Y-Z síkokban tud mozogni, de léteznek 4-5-”N” tengelyes gépek, amik képesek plusz mozgások véghezvitelére. Fel kell mérnünk, milyen jellegű alkatrészek lesznek legyártva a géppel, mivel a több tengelyes gépek jóval drágábbak és megfelelő szakembert igényelnek a működésükhöz, de bizonyos műveletek véghezviteléhez elengedhetetlen egy ilyen szerszámgép.
3. Mekkora és milyen súlyú munkadarabokat akarunk megmunkálni?
Következő fontos kérdés az elkészítendő munkadarabok körülbelüli mérete és súlya. A megmunkáló központok csak bizonyos méretű munkadarabot képesek befogni és csak bizonyos területen képes megmunkálást végezni. A súly meghatározása is lényeges, mert csak bizonyos terhelhetőséget bírnak el a munkaasztalok és munkadarab befogók.
4. Milyen vezérlő rendszert akarunk hozzá használni?
Vezérlő rendszerek több vállalat is készít, a szerint döntsünk, hogy milyen vezérlő rendszer áll már rendelkezésre. Ha nincs még használt, megszokott, bevált vezérlőnk, akkor nagy segítséget nyújthatnak a munkavállalók, akik a géppel fognak dolgozni, mert ha már egy olyan vezérlőt választunk, amit ők esetleg ismernek, nagy előny nyújthat a gyártás beindításában. Ha még ilyen információkra sem tudunk támaszkodni, érdemes kikérni a szerszámgép forgalmazójának véleményét.
5. Milyen feladatokra szeretnénk használni a megmunkáló központot?
Az alkatrész jellegéből lehet következtetni, hogy függőleges vagy vízszintes megmunkáló központot szeretnénk. Mindegyik elrendezés különböző előnyökkel, hátrányokkal jár. Az elkészítendő munkadarab mérete erre a tulajdonságra is befolyásoló tényezővel bír.
6. Milyen teljesítményű gépre van szükségünk?
Teljesítmény igényt fontos szem előtt tartani, mivel más igény merülhet fel megmunkálással kapcsolatban. A munkadarab anyaga is befolyásolhatja a teljesítmény igényt, mivel más erők szükségesek a munkadarabhoz és a megmunkálási stratégiákhoz. Teljesítményt általánosságban a főorsóra adjuk meg, mert azon keresztül alakul ki a legnagyobb igénybevétel.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |