Oktató szerszámgép és rendszer
Oktató szerszámgépek olyan az ipari szabványoknak és elvárásoknak megfelelő berendezések, melyeket a kezelő személyek oktatására használnak. Ezen szerszámgépekkel a modern gyártás minden kulcseleme szimulálható, illetve végrehajtható mind elméletben, mind gyakorlatban. A gépek átlátható felépítésűek, könnyen kezelhetőek, sokszor cserélhető vezérlésűek, így a felhasználók gyorsan és eredményesen sajátíthatják el a gépek használatát. Oktató szerszámgépek többféle teljesítménnyel és felszereltséggel rendelkezhetnek, így szinte bármilyen oktatási feladatra alkalmasak lehetnek.
1. Milyen oktató szerszámgépre van szüksége?
Első lépésként azt kellene meghatároznia, hogy milyen szerszámgépre van szüksége. Lehetősége van oktatási célú eszterga, illetve marógép választására. Választásnál térjen ki arra is, hogy hány tengelyes gépre van szüksége, illetve, hogy szeretné-e ha rendelkezne a gép hajtott szerszámmal, amennyiben igen térjen ki arra is, hogy hány meghajtott szerszám lenne az ideális.
2. Mekkora munkadarabok megmunkálására keres szerszámgépet?
Ugyan ezen gépek fő célja nem a gyártás, hanem az oktatás ennek ellenére gondolja végig, hogy mekkora munkadarabokat kíván a berendezés segítségével megmunkálni. Esztergák esetében a forgácsolható átmérő nagyjából 60 és 220 mm közötti, míg az esztergálható hossz pedig 200 és 500 mm között változik. Marógépek esetén a munkatartomány pedig nagyjából 190 x 150 x 120 mm-től, 350 x 250 x 300 mm-ig terjedhet a leggyakrabban.
3. Főhajtással kapcsolatban milyen elvárása van?
Adja meg a megkívánt fordulatszám tartományt 1/perc formában, továbbá amennyiben van elvárása ilyen téren, térjen ki a szükséges maximális nyomatékra is. Gondolja végig, hogy fokozatosan vagy fokozatmentesen legyen állítható a fordulatszám, továbbá bármilyen a főhajtással kapcsolatos igényét is fogalmazza meg ajánlatkérésében.
4. Hány férőhelyes szerszámváltóval legyen ellátva a berendezés?
Oktató szerszámgépek szinte mindegyike rendelkezik szerszámváltóval, azonban ezek kapacitása és kivitele különbözhet. Adja meg, hogy hány darab szerszám tárolására, illetve használatára legyen képes a szerszámváltó, esztergák szerszámváltójának a kapacitása nagyjából 6 és 12 között változhat. Marógépek szerszámváltójának kapacitása nagyjából 8-nál kezdődik és akár 20 feletti is lehet komolyabb berendezések esetén. A kapacitás meghatározása után adja meg azt is, hogy milyen szerszámbefogású szerszámváltó lenne a legideálisabb.
5. Milyen vezérléssel legyen ellátva az oktató szerszámgép?
Oktató szerszámgépek hatalmas előnye, hogy többnyire cserélhető vezérlésűek, annak érdekében, hogy minden típusú vezerlés kitanulható legyen rajtuk. Ezen okból Önnek is meg kell adnia, hogy milyen vezérléssel, vezérlésekkel legyen ellátva a gép. Lehetősége van Siemens, Sinumerik, FAGOR, FANUC, Emcotronic és még több más vezérlés választására, hogy minél szélesebb körben legyen használható az oktató gép.
6. Van valamilyen egyéb igénye a szerszámgéppel kapcsolatban?
Legvégül pedig gondolja végig, hogy van e valamilyen egyéb elvárása a géppel, illetve kiegészítőkkel kapcsolatban. Rengeteg opcionálisan választható funkció, illetve kiegészítő közül tud választani, hogy minél hasznosabb társsá tegye a gépet az oktatásban. Opcionális lehet esztergák esetén például a pneumatikus szegnyereg, a rúdadagoló, a forgácskihordó, a patronos munkadarab befogó vagy akár az automatikus ajtó is. Marógépekhez választható funkció lehet az elektronikus kézikerék, a gyorsítófej gravírozáshoz, egy NC osztófej, az automatikus befogó eszköz és még sok más, mely emeli az oktató szerszámgép funkcionális értékét. Kiegészítőként választhatóak még szerszámok, illetve különböző szerszámcsomagok is. Bármilyen igénye felmerülne mind a gépet mind a kiegészítőket illetően, mindenképpen jelezze ajánlatkérésében.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |