Termosztátos radiátorszelep
A termosztátos radiátorszelep egy fontos szabályozó egység a hagyományos, radiátor alapú fűtési rendszerek működésében. Az eszköz elnevezéséből fakadóan a szelepen található egy termofej (azaz szabályozó), ami addig a pontig engedi a fűtővizet a fűtőtestbe, amíg a helyiség el nem éri a termofej által megjelölt és előzetesen beállított hőmérsékletet. Miután az optimális hőmérséklet beállításra került, a szelep automatikusan elzárja a fűtővíz útját, ha pedig a helyiség hőmérséklete ismét megváltozik és a beállított hőmérséklet alá csökken, a szelep újból kinyit és engedi, hogy a felforrósított víz elárassza a radiátor csőhálózatát.
1. Milyen környezetben akarunk radiátorszelepet használni?
Az ilyen típusú radiátorszelepek kiválasztásánál arra kell elsősorban figyelni, hogy megfelelő szabályozási, előbeállítási lehetőségeket biztosítson igényeinkhez képest. Ezért nagyon pontosan fogalmazzuk meg, hol, milyen körülmények között használnánk a szelepet, milyen elvárásaink vannak vele szemben.
2. Milyen típusú csőhöz lesz a szelep telepítve?
Adjuk meg, milyen anyagú csövekhez csatlakoztatnánk a radiátorszelepet. A hagyományos rendszerekben általában acél, réz vagy többrétegű csöveket találunk, amelyekhez más és más típusok felelhetnek meg a leginkább.
3. Mekkora a cső átmérője?
A cső átmérője is fontos, amely általában 12-18 mm között alakul, de mivel ez a paraméter is igen széles skálán változhat lefelé és felfelé is, mindenképpen igyekezzünk pontos adatokat leírni már első ajánlatkérésünkkor.
4. Adapterek szükségesek a csatlakoztatáshoz?
Amennyiben olyan szerelvényekhez akarjuk a termosztátos radiátorszelepet csatlakoztatni, amelyre alapvetően nem alkalmas, ezt sokszor megoldhatjuk különféle adapterekkel, ehhez is szükséges a pontos adatok megadása a rendszerről.
5. Milyen hőmérséklet tartományban kell működnie a termosztátnak?
Mivel termosztátról beszélünk, a beállítható hőmérséklet minimuma és maximuma is komolyan szóba jöhet a választásnál – az első határ rendszerint 10, a felső 30 Celsius-fok környékén mozog, ám itt is igényeinkhez képest kaphatjuk a legtöbb ajánlatot a széles termékválaszték miatt.
6. Mekkora üzemi nyomás jelentkezik a csőrendszerben?
Végül az üzemi nyomás mértékét is adjuk meg, minél pontosabban, ha hatékony és biztonságos rendszert akarunk üzemeltetni. Ez általában 10 bar körül mozog, de magasabb vagy alacsonyabb munkanyomási értékek is elképzelhetőek, ilyenkor szükség lehet például nagy nyomásra tervezett kapcsolókra.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |