Mélyhúzás
A gyakran alkalmazott gépipari szolgáltatások közé tartozik az ún. mélyhúzás is. Ez egy olyan képlékeny átalakító folyamat, amelynek során egy sík lemezből állítanak elő üreges testet. Az egyik legjelentősebb és leggyakoribb lemezalakító eljárásnak számít. A lemez mélyhúzás folyamata több lépésből tevődik össze. Először a kiinduló lemezt, vagyis a terítéket kell a húzószerszámban úgy alakítani, hogy a húzószerszámon átnyomják a húzótüskével, rendszerint több egymás utáni fokozatban. A továbbhúzás során az egyre kisebb átmérőjű szerszámon tolják át az üreges előgyártmányt. A mélyhúzás folyamata során szoktak ráncfogót is alkalmazni, amivel leszorítják a teríték még át nem alakított részét, ami az eljárás miatt megemelkedhet, felhullámosodhat.
Ezt a típusú átalakítást rendszerint hidegen viszik véghez, kevés olyan alkalom van, amikor melegen alakítanak. Fontos, hogy mind a lemezt, mind szerszámot kenni kell, azért, hogy csökkenteni lehessen a húzóerőt és a súrlódást, illetve, hogy megkönnyítsük a munkadarab eltávolítását. Vannak olyan esetek is, amikor a lemez felületét rézzel, foszfáttal is kezelik. A húzóbélyeg fejti ki a művelethez szükséges húzóerőt, ami miközben mozog behúzza a húzószerszámba a lemezt. Először a lemezt a húzóbélyeg a húzógyűrű élére hajlítja, majd ezt követően kiegyenesíti.
A mélyhúzás típusai közé tartozik a falgyengítéses mélyhúzás is. Ezzel a módszerrel olyan termékeket is elő lehet állítani, amelyeknél a fenékvastagságnál a csésze falvastagsága kisebb, vagyis vékonyítani kell a falat. Az átalakítás ilyenkor több lépéses; ráncfogóval történik az első fokozat, és anélkül a többi. A folyamat végén az elkészült üreges darabot kitoló vagy lehúzó alkalmazásával távolítják el.