Menetesztergálás
A menetesztergálás az egyik leggyakoribb menetkészítési eljárás, pontos menetkészítést tesz lehetővé akármilyen típusú menet esetén. Az anyagleválasztással történő megmunkálásokhoz tartozik. Külső és belső menetek is készíthetők esztergálással, jellemzően orsó és anyamenetek készítésére alkalmazzák, elsősorban kis és közepes méretű, forgásszimetrikus alkatrészek esetén.
Termelékenysége aránylag nagy, kis- és nagy darabszámú termelésre is alkalmazzák, akár speciális csavarmenetek készítésére is.
1. Milyen profilú menetre van szüksége?
Menetesztergálással elkészíthető mindenféle szabványos méretű menet, akár metrikus menetről, akár csőmenetről vagy trapézmenetről legyen szó. Minden menetfajta eltérő profillal rendelkezik, de egy féle vágószereszámmal is készíthető több méretű menet, amelyek eltérő menetmélységgel és a menetemelkedéssel rendelkeznek. Esztergáláskor az előtolásnak (mm/ford) meg kell egyeznie az adott menet menetemelkedésével.
2. Külső vagy belső menetet szeretne készíteni?
Aszerint hogy a menetet a megmunkálandó darab külső, vagy valamely belső palástján szeretnénk elkészíteni, a megfelelő méretű és kialakítású vágókést kell választani. Értelemszerűen elsősorban belső menetek esetén kell figyelmet fordítani a vágószerszám kialakítására, hogy az beférjen az adott átmérőjű furatba úgy, hogy ott még képes legyen a forgácsolásra. Belső furat esetén a forgácseltávolításra is nagy figyelmet kell fordítani.
3. Milyen anyagot óhajt megmunkálni?
A megmunkálandó anyag tulajdonságai alapján lehet meghatározni az olyan, forgácsolásnál megszokott alapvető paramétereket, mint az egy menetvágási fogásban vehető fogásmélység, vagy a vágási sebesség (fordulatszám). Ezen felül lényeges, hogy az anyagnak, amibe a menetet szeretnénk vágni, milyen a forgácsképzési hajlama, ugyanis ez az esztergálás szempontjából kritikus, a képződő forgács felhalmozódhat a szerszám körül és ezzel kárt tehet a munkadarabban. Adott esetben gondoskodni kell a megfelelő forgácstörésről. Keményebb anyagok megmunkálásakor, vagy nagyobb forgácsolási sebesség esetén a megfelelő hűtést és kenést is biztosítani kell.
4. Mekkora óránkénti darabszámú termelést végezne?
Lényeges szempont, hogy az adott munkadarabot mekkora mennyiségben szeretné elkészíteni. Amennyiben sorozatgyártásban szeretne menetet esztergálni, célszerű olyan szerszámot választani, amely termelékenyebb, gyorsabban végzi el a műveletet. Például ha egy adott menetemelkedésű menetet szeretne elkészíteni nagy számban, a több fogú vagy fésűs kések jó megoldást nyújtanak. További lehetőség a termelékenység növelésére, ha a munkadarab és a vágókés anyagának korlátain belül a legnagyobb fogásmélység-fordulatszám értékeket választjuk. Ha csak néhány darabos szériát, esetleg egyedi gyártású alkatrészt szeretne megmunkálni, amelynél fontos a kiemelkedő minőség, az esetben olyan lapka használata ajánlott, amivel többféle méretű menet is precízen kialakítható, de nem olyan lényeges a műveleti idő.
5. Mekkora a munkadarab befoglaló mérete?
A munkadarab befoglaló mérete azért fontos, mert ez határozza meg, hogy befogható-e az adott eszterga tokmányába, illetve hogy megmunkálható-e. Ha nagyobb alkatrészt szeretne megmunkálni, ahhoz nagyobb munkaasztallal rendelkező gépre is van szükség.
6. Milyen egyéb igényei vannak a készítendő menettel kapcsolatban?
Előfordulhat, hogy a fentiekben nem meghatározott igényei merülnek föl a menetkészítéssel kapcsolatban. Lényeges például megjegyezni, ha a készítendő menet a szokványostól eltérően bal-menet, ez ugyanis a gyártás szempontjából is lényeges. Továbbá ha kiemelt fontosságú a készítendő menet geometriája, mint a menet lekerekítése, azt speciális, teljes profilú vagy a már említett fésűs lapkával lehetséges kialakítani.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |