Menetköszörülés
Köszörüléssel nagy pontosságú, kiemelkedően magas felületi minőség érhető el, hengeres és kúpos, orsó- és anyamenetek esetén egyaránt. A menetköszörülés csaknem minden esetben a készre munkálás eljárása, alakadásra csak kisméretű, M6-osnál kisebb külső, vagy elegendően nagy belső menetek esetén használják. Menetmegmunkáló szerszámok, idomszerek valamint nagy pontosságot igénylő menetek befejező (vagy tükrösítés esetén azt megelőző) műveleteként alkalmazzák.
A technológia lényege, hogy egy forgó tárcsával, - a köszörűkoronggal - aminek a profilja megegyezik a menet profiljával végighaladnak a menet teljes hosszán, miközben maga a munkadarab is forgó valamint haladó mozgást végez. A korong felületén lévő szemcsék, mint apró fogak végzik az anyag- eltávolítást.
1. Milyen profilú menetet szeretne köszörülni?
Menetköszörüléssel minden szabványos méretű menet végső felülete kialakítható, akár metrikus menetről, akár csőmenetről vagy trapézmenetről legyen szó. A köszörű korong alakja a megmunkálandó menet profiljával egyező, így a legfontosabb ezt ismerni. Fésűs vagy egyfogú tárcsás köszörüléskor az előtolásnak (mm/ford.) meg kell egyeznie az adott menet menetemelkedésével.
2. Milyen felületi minőséget szükséges elérni?
Attól függően, hogy milyen alkalmazásban szeretné használni az elkészült menetet, eltérő felületminőségű és geometriai pontosságú csavarmenetre lehet igénye. Nagyobb szemcseméretű koronggal egyszerűen készíthetünk pontos meneteket, azonban ha különösen nagy pontosságra és jó felületminőségre van szüksége, akkor kisebb szemcseméret alkalmazása szükséges. Ez utóbbi hátránya, hogy jóval több időt vesz igénybe. Az átlagos felületi érdességet μm-ben adják meg és köszörüléssel jellemzően 0,1 -1,6 μm érhető el.
3. Milyen anyagot óhajt megmunkáltatni?
A megmunkálandó anyag tulajdonságai elsősorban a köszörű-szemcse anyagára vannak befolyással. E célra egyaránt használhatnak természetes és mesterséges anyagokat, azonban utóbbiak a jellemzőbbek. Attól függően, hogy az anyag keménysége, szilárdsága, hőállősága, hővezető képessége, stb. a fontos más-más anyagok jöhetnek számításba. Legjobb alternatíva az ún. CBN vagy köbös bórnitrid, amely csaknem minden tulajdonságával kiemelkedik, de elterjedten alkalmaznak mesterséges gyémántot is. Keményebb szemcsék alkalmazásával az edzett, kemény anyagok megmunkálása sem okoz gondot, azonban gondoskodni kell a megfelelő hűtésről és kenésről.
4. Külső vagy belső menetköszörülést kell végezni?
Menetköszörüléskor az adott köszörű szerszám mérete meghatározza a vele megmunkálható belső menet minimális méretét, ezért belső menet köszörülése csak korlátozottan végezhető, illetve egyedi kialakítású szerszámot igényel.
5. Milyen köszörülési eljárást kíván alkalmazni?
A termelés intenzitása határozza meg azt, hogy a menet-köszörülés milyen eljárással történjen. Külső menet köszörülésére háromféle módszer létezik, ezek a hosszköszörülés egyprofilú tárcsával, hosszköszörülés többprofilú (fésűs) tárcsával valamint a beszúró köszörülés többmenetes koronggal. Minden esetben a munkadarab és a szerszám is forog, de amíg az első két változatnál a munkadarab végzi a haladó mozgást és a meneteket sorban köszörülik meg, beszúró köszörülés esetén a szerszám végez a munkadarab homlokfelületére merőleges mozgást és az összes menetet egyszerre, közel egy fordulat alatt munkálja meg. Éppen ezért utóbbi a leggyorsabb, legtermelékenyebb módszer, azonban csak kis fogáshosszon alkalmazható. Nagyobb átmérőjű, rövid, nagy pontosságú menetek készítésére alkalmas. A többprofilú koronggal nagyobb termelékenység érhető el, azonban nem lesz olyan pontos, mint az egyprofilú koronggal végzett köszörülés. Hosszú, nagy menetemelkedésű menetek és belső menetek kialakítására alkalmazzák. Kis menetemelkedésű, pontos menetek köszörülését egyfogú tárcsával végzik.
6. Mekkora a munkadarab befoglaló mérete?
A menetköszörülést egyetemes köszörűgépekkel végzik és, mint a legtöbb anyagmegmunkáló gépnek, ezeknek is korlátos a befogadóképességük. Ha nagyobb alkatrészt szeretne megmunkálni, ahhoz nagyobb munkaterülettel rendelkező gépre van szükség.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |