Sajtoló hegesztés
Sajtoló hegesztésnek azt a hegesztési eljárást nevezzük, mely során az összekötendő anyagokat azok megolvasztása nélkül egyesítjük. A sajtolás során az anyagok súrlódási erők hatására vagy villamos ellenállás alapján, külső sajtoló erők alkalmazásával hegednek össze. A sajtoló hegesztési technológiák nem szükségeltetnek hozaganyagot, így a kötés tisztán a két anyag között jön létre, mely számos esetben az adott célnak elegendő mechanikai szilárdságot biztosít.
1. Milyen minőségű anyagot kíván hegeszteni?
A hegesztési technológia kiválasztásánál elsődleges szempont az összeillesztendő anyagok minősége. Hegeszteni általában acélt, acélötvözeteket szoktak, azonban ezek is különbözőek lehetnek. Más technológiát és minőséget kíván egy általános felhasználású szerkezeti acél, és megint mást egy különleges, saválló acél hegesztése.
2. Mekkora méretűek a munkadarabok?
A munkadarab méretei igen lényeges adatok a hegesztőüzem kapacitása szempontjából. Nagyon nagy munkadarabok speciális eszközöket és nyilvánvalóan nagyobb gépeket igényelnek. Kisebb darabok előállítása azonban egyszerűbb, és a munka határideje is rövidebb lehet.
3. Milyen vastagságúak a hegesztendő anyagok?
Túl vastag anyagok hegesztésekor a hegesztési pontokat nagy alapossággal kell megtervezni, hogy a késztermék statikailag stabil, tartós legyen. Vékony lemezek azonban szintén más gépbeállításokat igényelnek, mert túl nagy teljesítmények használata esetén azok eléghetnek, kilyukadhatnak. Lényeges ezért megemlíteni, hogy milyen vastag anyagokat kíván hegeszteni.
4. Milyen fajtájú hegesztési eljárás használata célszerű?
A sajtoló hegesztési eljárásoknak számos válfaja létezik, melyek mindegyike más-más célra előnyösebb. Az autóiparban gyakran használatos a ponthegesztés, mely egyszerű, gyors és nagyfokú szilárdságot biztosít. Rúdszerű alkatrészek esetén népszerű a dörzshegesztés, mellyel lapos homlokfelületek illeszthetők össze egyszerűen. Ezen kívül még sok más lehetőség adódik a kötések létesítésére, melyek közül kiválaszthatja az Önnek legmegfelelőbbet.
5. Mekkora darabszámot óhajt legyártatni?
Az egyes cégek vállalnak nagytételű hegesztési megmunkálásokat, melyek akár robotok segítségével automatizálhatók is, így a fajlagos költségek jelentősen csökkenthetők. Kis darabszám esetén azonban a szakember által végzett kézi hegesztés lényegesen olcsóbb lehet.
6. Szükséges-e valamilyen utókezelésnek alávetni a hegesztett részt?
A kész, hegesztett alkatrészen gyakran szemmel jól látható az elkészült varrat. Ez némely esetben csak esztétikai problémát jelenthet, azonban sokszor egy túl nagyméretű varrat a szerelést is nehezítheti. Ezekre számos cég megoldást nyújt utólagos megmunkálásokkal, a felület kézi vagy elektrokémiai tisztításával, polírozásával. Amennyiben van ilyen extra követelménye az elkészült varrattal szemben, azt fogalmazza meg ajánlatkérésében.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |