Villamos ívhegesztés
A hegesztés különálló szerkezeti elemként készült fém alkatrészek oldhatatlan kötéssel készülő összeerősítésére szolgáló művelet. Hegesztéskor a kohéziós kapcsolatot többnyire úgy hozzák létre, hogy a hegesztés helyén az alkatrészek anyagát vékony rétegben megolvasztják és így kötik össze őket, vagy pedig az alapanyaghoz hasonló kémiai összetételű töltőanyag, vagyis hozaganyag beolvasztásával kapcsolják össze az alapanyagokat. Villamos ívhegesztés során az anyagok megolvasztása nagy áramok segítségével történik.
1. Milyen minőségű anyagot óhajt hegeszteni?
A hegesztési technológia kiválasztásánál elsődleges szempont az összeillesztendő anyagok minősége. Hegeszteni általában acélt, acélötvözeteket szoktak, azonban ezek is különbözőek lehetnek. Más technológiát és minőséget kíván egy általános felhasználású szerkezeti acél, és megint mást egy különleges, saválló acél hegesztése.
2. Milyen méretűek a munkadarabok?
A munkadarab méretei igen lényeges adatok a hegesztőüzem kapacitása szempontjából. Nagyon nagy munkadarabok speciális eszközöket és nyilvánvalóan több hegesztőanyagot igényelhetnek. Egyes esetekben egy szakember által elvégzett kézi hegesztés is jó minőséget eredményezhet, de nagy méretek vagy nehezen hozzáférhető helyek esetén hegesztőrobot alkalmazása is szükségeltethetik.
3. Milyen vastagságúak a hegesztendő anyagok?
Túl vastag anyagok villamos ívhegesztésekor a hegesztési pontokat nagy alapossággal kell megtervezni, hogy a késztermék statikailag stabil, tartós legyen. Vékony lemezek azonban szintén más gépbeállításokat igényelnek, mert túl nagy teljesítmények használata esetén azok eléghetnek, kilyukadhatnak. Lényeges ezért megemlíteni, hogy milyen vastag anyagokat kíván hegeszteni.
4. Milyen típusú varrattal kívánja összeilleszteni az elemeket?
A hegesztési szabványok számos lehetőséget kínálnak a varratok kialakítására. Megkülönböztethetők tompavarratok, sarokvarratok, K-varratok stb., melyek más előnyökkel és hátrányokkal rendelkeznek, valamint más kötési tulajdonságokat eredményeznek. Fontos, hogy ajánlatkérésében leírja, pontosan milyen varrattal kívánja összeilleszteni a munkadarabokat.
5. Milyen fajtájú hegesztési eljárás használata célszerű?
Az villamos ívhegesztésnek számos, szabványokban leírt válfaja létezik, melyek különböző varratminőségeket eredményeznek. Legalapvetőbb eljárás az egyszerű villamos ívhegesztés, mely során elektromos ív húzásával olvasztják meg az anyagokat. A hegesztés minősége javítható, ha valamilyen az oxigén káros hatásait redukáló védőgázt, pl. CO2, argon használnak. Más lehetőség a bevont elektródás eljárás, amely magán az elektródán hordozza a védőanyagot, és amely a hegesztés folyamata során elpárologva véd.
6. Mekkora darabszámot kíván legyártatni?
Az egyes cégek vállalnak nagytételű hegesztési megmunkálásokat, melyek akár robotok segítségével automatizálhatók is, így a fajlagos költségek jelentősen csökkenthetők. Kis darabszám esetén azonban a szakember által végzett kézi hegesztés lényegesen olcsóbb lehet.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |