Gumihenger
A gumihenger olyan kör vagy körgyűrű keresztmetszetű gumiból készült hengeres test, ami számos felhasználási területen jelen van, például csomagoló berendezésekben, nyomdaipari előfeszítő-, préselő-, papírtovábbító hengerek, textilipari nyomóhengerek, úthenger tömörítő egysége, gumirugó. Fő alkotóeleme a kaucsuk, ami lehet természetes, vagy műkaucsuk. A kaucsuk alkotóelemei nagymértékben befolyásolják a belőle készített gumitermék tulajdonságait.
1. Milyen méretekkel rendelkezzen?
Felhasználási területtől függően különböző méretű gumihengerek elérhetőek. A gumihenger meghatározó méretei annak külső-, és igény szerint belső átmérője, valamint a hossza. Méreteiből adódóan jelentős tömegű is lehet, ami nagy csapágyterhelést eredményez, befolyásolja az esetleges hajtómotor teljesítményét.
2. Milyen keménységű legyen?
A gumitermékek fő jellemzője a keménység és az abból adódó rugalmasság. A keménység növekedésével csökken a rugalmasság. A gumik keménységének legelterjedtebb mérőszáma a Shore A keménység, aminek értéke 0 és 100 közötti, jelölése például 90A vagy 90 Shore A. 100-as érték jelöli az ebonit gumi keménységét, míg a befőttes gumi csak 25A keménységű. Ha fontos az, hogy a henger minél kevésbé deformálódjon akkor nagy keménységű gumit érdemes választani, ellenkező esetben elegendő kisebb keménységi érték is. Gumihengerek jellemző értékei 25-95 között mozognak.
3. Mekkora hőmérsékletet bírjon ki?
A gumi, így a gumihenger tulajdonságai nagyban függnek a hőmérséklettől. Nagyobb hőmérséklet esetén könnyebben deformálódik, kisebb terhelést bír el. A forgalmazók meg szokták adni a maximális üzemi hőmérséklet értékét, ami alatt még károsodás nélkül tud üzemelni.
4. Mekkora vonalnyomást bírjon el?
A gumihenger alakjából adódóan (deformációt elhanyagolva) csak egy vonal mentén érintkezik a munkafelülettel, így nem tudunk felületi nyomásról beszélni, csak vonalnyomásról. Ahhoz hogy megkapjuk az üzemi vonalnyomás értékét, a gumihengerre nehezedő tömeget kell elosztanunk a henger szélességével. Termékleírásokban kN/m-ben adják meg a maximális nyomás értékét.
5. Milyen felületre van szükség?
A hengerek felülete igény szerint lehet érdes, barázdált, bevont. A bevonatok előnye, hogy nem kell az egész hengert a bevonat anyagából elkészíteni, elég csak a felületre felvinni. Vannak kopásállóságot, jó csúszási tulajdonságokat vagy kiemelt csúszásgátlást biztosító bevonatok. Barázdált vagy mintákkal ellátott hengereket használunk olyan helyeken, ahol papír vagy más szalagra kívánunk felvinni festéket például nyomdában.
6. Milyen további tulajdonságai lehetnek?
Speciális körülmények között alkalmazott gumihengereknek speciális tulajdonságokra van szüksége. Ilyen például az extra nagy fordulatszám (2000 1/min felett), időjárás-állóság, könnyű tisztíthatóság. Ha az előbbiek közül, vagy azokon túl egyéb igénye van, ami nem szerepel a termékleírásban, írja le azokat részletesen ajánlatkérésében, hogy a legmegfelelőbb terméket válassza.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |