NTP szerver
Az NTP vagy másnéven hálózati idő protokoll (network time protocol) egy, a számítógépes rendszerek óráinak szinkronizálására szolgáló hálózati protokoll. Az NTP egyetlen egy funkciója, hogy az egyezményes koordinált világidőt (UTC) szolgáltatja a számítógépeknek szökőmársodperccel kiegészítve, mindezt ezredmásodperc pontossággal az interneten keresztül. Az NTP segítségével pontosan szinkronizált órák főleg olyan területeken alkalmazottak, mint a hálózati log-fájlok pontossága, biztonsága, adatbázisok integritása, elektronikus tranzakciók és számlázórendszerek támogatása.
1. Milyen operációs rendszerrel rendelkezik?
Elsőként adja meg, hogy pontosan milyen operációs rendszerrel rendelkező hálózat gépeinek az óráit kívánja szinkronizálni. Az operációs rendszer megadásánál ne feledje el megadni a pontos verziószámot is, például: Windows 8.1 (64 bit).
2. Milyen típusú folyamat támogatására keres NTP szervert?
Térjen ki arra is, hogy milyen méretű hálózathoz és milyen típusú folyamatok támogatására van szüksége NTP szerverre. Ilyenkor azt kell végig gondolnia, hogy milyen méretű vállakozáshoz (kis-, közép- vagy nagy vállalkozás), illetve, hogy hány gép és szerver számára szeretné biztosítani az UTC-t. Továbbá térjen ki arra is, hogy milyen okból lenne szüksége az NTP szerverre, például log-fájlok kezelésének pontossága, illetve biztonsága érdekében vagy mondjuk elektronikus tranzakciók és számlázórendszerek támogatására.
3. Hány darab NTP csomag egyidejű kezelésére legyen alkalmas az eszköz?
A belső hálózat méretétől, a szerverre csatlakozó kliensek számától és az adatfolyamok nagyságától is függő érték, hogy mekkora mennyiségű NTP csomag kezelését tudja egyidejűleg elvégezni a szerver. Alapértelmezetten is ez az érték a piacon található eszközök esetében 10000 csomag/másodperc körüli, azonban igény esetén ezt opcionálisan jóval meg lehet növelni, akár százezres nagyságrendig.
4. Milyen mennyiségű és frekvenciájú órajeleket legyen képes fogadni a szerver bejövő oldalon, illetve milyet tudjon előállítani a kimenő oldalon?
Felhasználástól függő, hogy az NTP szervernek képesnek kell-e lennie 10MHz-es, vagy ennél kisebb frekvenciájú 5-, illetve 1 MHz-es órajelek fogadására 1 PPS vagy akár 10 MPPS gyakorisággal. Természetesen ugyanez igaz a kimenő oldalra. Attól függően, hogy a szerver milyen eszközökhöz fog csatlakozni, szükséges lehet a szokásotól eltérő jel előállítás. Ezekre, illetve ezek mindegyikére nem minden NTP szerver képes. Amennyiben tehát ilyen jellegű igényei vannak, fontos, hogy ajánlatkérésében ezt jelezze.
5. Milyen és hány porttal legyen ellátva az eszköz?
Adja meg, hogy milyen típusú és hány darab porttal legyen ellátva az időszerver. Ennek a hálózat minél egyszerűbb konfigurálása miatt van jelentősége. Ha tudja, hogy pontosan milyen, és hány darab hálózati eszközt kíván manuálisan a szerverhez kötni, és ennek megfelelő választ, azzal jelentősen megkönnyíti a szerverrel kialakított belső hálózat optimális létrehozását.
6. Milyen kiegészítőkkel kívánja felruházni az NTP szervert?
Alapjában véve ezek a szerverek számos igen hasznos kiegészítővel/ extrával lehetnek felszerelve mind szoftver, mind pedig hardver oldalon. Szoftvereket tekintve integrálható külön biztonsági protokoll, PTP protokoll támogatás, és a különböző hálózati frekvencián bejövő jelet felismerni és fogadni képes modul. Hardver szempontjából, leginkább PTP / IEEE 1588 Grandmaster beépíthetősége kiemelendő, mely lényege, hogy ugyanolyan precízen szinkronizált hálózatot képes létrehozni a rádiófrekvencián és a GSM hálózaton kommunikáló eszközök számára, melyet az Ethernet hálózaton biztosít.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |