Visszacsapó szelep
A visszacsapó szelepek az élet számos területén megtalálhatók. Leginkább ipari felhasználásuk az elterjedt, de kerti vízszivattyúknak is gyakori kelléke. Egyfajta egyenirányítók, tehát folyadékszállító rendszerbe becsatlakoztatva csak egy irányba engedik át a közeget, a visszafolyást megakadályozzák. Ügyelni kell rá ezért, hogy a megfelelő irányban legyen beszerelve. Nem csak folyadékot, például vizet vagy hidraulikus olajat használó rendszerekben alkalmazzák, egyes típusok levegős, pneumatikus felhasználásra lettek kifejlesztve. Többféle méretben, szerkezeti kialakításban elérhetők, melyek a különböző közegekhez, nyomásviszonyokhoz igazodnak.
1. Milyen közeget használó rendszerbe szeretné beépíteni a visszacsapó szelepet?
A visszacsapó szelepek szerkezetük, méreteik szerint többfélék lehetnek, ami sokszor annak a függvénye, hogy milyen rendszerre tervezték őket. Kisebbek és talán egyszerűbb szerkezetűek a pneumatikus szelepek, náluk nagyobbak a vízhálózatokban használt szelepek. Megint más kialakításúak a hidraulikus alkalmazásra tervezett eszközök. Léteznek ezen felül még más közeghez, például szennyvízhez készült visszacsapó szelepek is.
2. Milyen típusú szelepet óhajt?
A kisebb méretű visszacsapó szelepek alapvetően két kialakításban elérhetők. Legegyszerűbbek a golyós szelepek, ahol egy golyó egy, a szelep belsejében kialakított ülékre szorulva akadályozza a közeg áramlását. Hátrányuk, hogy csupán egy adott irányban, dőlésszögben építhetők be. Ennél fejlettebbek a rugós szelepek, ahol a golyót egy rugó szorítja az ülékre, így tetszőleges beépítési mód mellett is biztosított a működés. Nagyobb méretű, például vízrendszerekben használt szelepek azonban ezen kívül lehetnek osztott tányéros vagy csappantyús kialakításúak is.
3. Hogy kívánja csatlakoztatni a szelepet?
A visszacsapó szelepek számos módon csatlakoztathatók, így mindenféle rendszerhez jól hozzáilleszthetők. Léteznek különböző méretű külső- és belső menetes csatlakozók, de a beszerelés megoldható peremes kötéssel is. A nagyméretű szelepek kaphatók hegtoldattal ellátva, ezek hegesztéssel rögzíthetők a csővezetékhez. Az ilyen csatlakozásoknak méretként átmérőt szokás megadni, amit a szabványosított, ún. DN méret jellemez.
4. Milyen nyomásviszonyok uralkodnak a rendszerben?
A visszacsapó szelepeket olyan rendszerekben használják, ahol valamilyen nyomás uralkodik, legyen az akár alacsony, akár magas. Ennek megfelelően a beépíthető eszközöket kategóriákba sorolják aszerint, hogy legfeljebb mekkora nyomást képesek elviselni. Ezt a névleges nyomást jelöli a PN szám, ami egy barban kifejezett érték. Célszerű ezt a PN számot a rendszer nyomásánál nagyobbra választani, mert ha alacsonyabb, az rendellenes működéshez, szivárgáshoz vezet.
5. Vannak-e elvárásai a szelep anyagát illetően?
A visszacsapó szelepeket több anyagból készítik, bár az anyagminőség függ a felhasználás jellegétől. A kisebb típusok rézből vagy acélból készülnek, a nagyobbak azonban öntöttvasból vagy acélöntvényből. Utóbbiak egyszerűen színre festhetők, így védhetők a korróziótól. Speciális alkalmazásokra azonban elérhetők saválló acélból készült visszacsapó szelepek is.
6. Milyen egyéb funkciókat kell ellátnia a visszacsapó szelepnek?
A visszacsapó szelepek elsődleges célja az egyenirányítás és a visszafolyás meggátlása. Gyakran alkalmaznak azonban speciális szelepeket is, amik valamilyen többlettel rendelkeznek. Vezérelt visszacsapó szelepekkel az egyenirányítás feloldható, így ha szükséges, a folyadék vagy gáz ellentétes irányban is áramolhat. A fojtó-visszacsapó szelepeknek két ága van, az egyik egy gyors működésű visszacsapó ág, míg a másik lehetőséget ad az ellentétes irányban áramló közeg szabályozott, lassított átáramlására. Ha valamilyen ilyen különleges szelepre tart igényt, mindenképpen írja le ajánlatkérésében.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |