Haszongépjármű motorolaj
Mint minden más robbanómotorral szerelt jármű esetén a haszongépjárművek motorjának is szükségük van kenésre, erre legmegfelelőbb a haszongépjármű motorolaj. Elsődleges feladata a motor mozgó alkatrészeinek kenése, a fém-fém érintkezés megakadályozása és a súrlódás csökkentése. További feladatai a hő elvezetése, a motor tisztántartása, a tömítések kondicionálása és a fém alkatrészek korrózió elleni védelme.
1. Milyen típusú haszongépjárműhöz keres motorolajat?
Meg kell adnunk, hogy milyen haszongépjárműhöz keresünk olajat. Más-más igénye van egy „egyszerű”, mindennapos használatra szánt kisteherautónak, mint mondjuk egy kamionnak, ezért az alkalmazott olajok is (fizikai-kémiai tulajdonságait tekintve) különbözőek.
2. Milyen üzemanyagot használ a jármű?
Benzines motorok esetén a különböző motorokhoz használt olajak nagyon hasonlóak, így köztük elég nagy az átjárhatóság. Dízeles motoroknál – benzineshez képesti eltéréseik miatt – azonban figyelni kell, mert adott motorhoz csak egyféle olaj használható.
3. Milyen viszkozitású motorolajat igényel?
A viszkozitás a kenőanyagok egyik legrégebbi, de mégis egyik legfontosabb fizikai tulajdonsága, mely megadja a belső folyadékrétegek egymáshoz viszonyított elcsúszása során fellépő súrlódást – gyakorlatilag az adott anyag folyási képességét jellemzi. Szabvány rögzíti, hogy adott hőmérsékleti tartományon belül milyen értékek között ingadozhat egy adott olajtípus és –fajta viszkozitása. A megfelelő olaj kiválasztásához kérjük a forgalmazó segítségét.
4. Mi legyen a bázisolaj?
Az adalékolt olajok egyik legmeghatározóbb komponense az ún. bázisolaj, ami finomított ásványi olaj, szintetikus olaj vagy a kettő keveréke. Finomított ásványi olaj alapú bázisolajokat desztillációval és finomítással kőolajból nyerik (természetes eredetű bázisolaj), így a végtermék minőségét a kiindulási nyersolaj tulajdonságai határozzák meg. Szintetikus bázisolajokat petrolkémiai módszerekkel állítanak elő (mesterséges olaj), azaz különleges szénhidrogén-molekulákat kapcsolnak össze. Minőségi korlátja (a természetes alapú bázisolajokkal szemben) nincs, azonban ezért cserébe drágábbak is.
5. Milyen adalékanyagokat tartalmazzon az olaj?
Lehetőségünk van a különböző adalékanyagokkal rendelkező olajok közül választani. Ezek javítják az olajunk fizikai tulajdonságait (pl. hideg-melegtűrés), de ezért cserébe megnő a beszerzés költsége.
6. Mekkora mennyiséget kíván vásárolni?
Az olajak többféle kiszerelésben kaphatók, az 1-2 literes flakonoktól kezdve a hordós nagyságrendig. Egyszeri felhasználásra, egy járműhöz elegendő a kisebb mennyiség is, azonban nagy járműpark karbantartásához célszerű nagyobb mennyiségre ajánlatot
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |