Ipari hajtóműolaj
A hajtóműveket az iparban igen gyakran használják fordulatszámok csökkentésére vagy növelésére, a hajtás irányának megváltoztatására. A hajtóművek forgó, mozgó, súrlódó alkatrészeket használnak az erőátvitelre, melyek folyamatos kenést igényelnek a megfelelő működés, hővezetés, kopásállóság érdekében. Erre a legmegfelelőbb anyagok a hajtóműolajok, melyek speciálisan ilyen alkalmazásokra lettek megalkotva. A kereskedelemben többféle gyártó többféle keverékei megtalálhatók, melyek mindenféle hajtóműtípus olajigényét kielégítik.
1. Milyen fajta hajtóműhöz keres olajat?
Az ipari hajtóműolajok többféle célra vannak optimalizálva annak függvényében, hogy milyen típusú, anyagú és terheltségű hajtóműben kerülnek felhasználásra. Egyes keverékek homlok- vagy kúpfogaskerekes szerszámhajtóművekhez, mások csigahajtóművekhez lettek kifejlesztve. A megfelelő termék kiválasztása érdekében ajánlatkérésében írja le a hajtómű típusát
2. Milyen viszkozitási értékekkel kell rendelkeznie az ipari hajtóműolajnak?
Az olaj egyik jellemző mutatószáma annak viszkozitása. A gép megfelelő, rendeltetésszerű működése érdekében mindig az előírt viszkozitású olajat kell használni, mely megtalálható a hajtómű gépkönyvében. Célszerű ezért a karbantartási leírásokat, dokumentációkat böngészve megkeresni a megfelelő olajtípust vagy az azt helyettesítő egyenértékű olajokat.
3. Milyen hőmérsékleten üzemel a hajtómű?
A hajtóművek mozgó, néhol súrlódó, gördülő alkatrészeket tartalmaznak, amik törvényszerűen hőt fejlesztenek. Nagyobb teljesítményű hajtóművek hőképződése hűtés nélkül még nagyobb lehet, ami a viszkozitási jellemzőket rontja. A kereskedelemben kapható olajak úgy vannak kialakítva, hogy adott hőmérsékletig funkcionáljanak, így mindenképpen fontos meghatározni a működés közbeni hőviszonyokat.
4. Ásványi vagy szintetikus olajat szeretne?
Az ipari olajok túlnyomó többsége ásványi olaj, ami kőolajból, lepárlás által készül. Ezek gazdaságosak, régóta használt, jól bevált kenőanyagok. Más lehetőség a modernebb, szintetikus olajok használata, melyek tulajdonságai pontosan beállíthatók, élettartamuk nagyobb, jobb hővezetési és viszkozitási tulajdonságokkal rendelkeznek, bár áruk is borsosabb.
5. Milyen speciális követelményeknek megfelelő kenőanyagot keres?
Az alapolajokhoz a felhasználás optimalizálása érdekében adalékokat kevernek, melyek különleges tulajdonságokkal ruházzák fel a kenőanyagok. Ilyen lehet pl. az olaj habzását gátló adalék, levegőelválasztó adalék, vagy a gépek jó állapotát megőrző korróziógátló anyag.
6. Milyen mennyiségű olajra van szüksége?
Az olajak többféle kiszerelésben, csomagolásban kaphatók. Kisebb adagok elérhetők 10-20 literes kannákban, flakonokban, de léteznek 200 l-es hordós kivitelek is. Fontos figyelembe venni azt, hogy mennyi a hajtóműbe töltendő olaj előírt mennyisége, de azt is, hogy milyen gyakran kell az olajat lecserélni, mert ez esetben is nagyobb mennyiségre lehet szükség.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |