Sebességváltó olaj
A váltóolaj – más néven hajtómű- vagy sebváltó olaj – feladata az autó sebességváltójának mozgó alkatrészeinek és fogaskerekeinek megóvása. Megfelelő működésükhöz a váltótól függően meghatározott időközönként cserélni kell őket, azonban léteznek olyan különleges fajták is, melyek „örök életűek”, azaz csak a teljes sebességváltóval együtt cserélik. Ma már nagyon sokféle olaj kapható, melyek részben vagy teljes egészében szintetikus (mesterséges úton előállított) olajból készülnek.
1. Milyen típusú gépjárműhez keres sebességváltó olajat?
Meg kell adnunk, hogy milyen gépjárműhez keresünk olajat. Más-más igénye van egy „egyszerű”, mindennapos közlekedésre szánt személygépkocsinak, mint mondjuk egy túramotornak vagy teherautónak, ezért az alkalmazott olajok is (fizikai-kémiai tulajdonságait tekintve) különbözőek.
2. Manuális vagy automata váltós az autó?
Mivel eltérő igénye van egy automata és egy manuális váltónak, ezért meg kell adnunk, hogy mi milyen váltójú gépjárműhez keresünk olajat.
3. Milyen viszkozitású sebességváltó olajat igényel?
A viszkozitás a kenőanyagok egyik legrégebbi, de mégis egyik legfontosabb fizikai tulajdonsága, mely megadja a belső folyadékrétegek egymáshoz viszonyított elcsúszása során fellépő súrlódást – gyakorlatilag az adott anyag folyási képességét jellemzi. Szabvány rögzíti, hogy adott hőmérsékleti tartományon belül milyen értékek között ingadozhat egy adott olajtípus és –fajta viszkozitása. A megfelelő olaj kiválasztásához lapozza át a jármű gépkönyvét, ugyanis a szükséges olajtípus ott általában fel van tüntetve.
4. Milyen legyen a bázisolaj?
Az adalékolt olajok egyik legmeghatározóbb komponense az ún. bázisolaj, ami finomított ásványi olaj, szintetikus olaj vagy a kettő keveréke. Finomított ásványi olaj alapú bázisolajokat desztillációval és finomítással kőolajból nyerik (természetes eredetű bázisolaj), így a végtermék minőségét a kiindulási nyersolaj tulajdonságai határozzák meg. Szintetikus bázisolajokat petrolkémiai módszerekkel állítanak elő (mesterséges olaj), azaz különleges szénhidrogén-molekulákat kapcsolnak össze. Minőségi korlátja (a természetes alapú bázisolajokkal szemben) nincs, azonban ezért cserébe drágábbak is.
5. Milyen adalékanyagokat tartalmazzon az olajunk?
Lehetőségünk van a különböző adalékanyagokkal rendelkező olajok közül választani. Ezek javítják az olajunk fizikai tulajdonságait (pl. hideg-melegtűrés, korrózióvédelem), de ezért cserébe megnő a beszerzés költsége. Figyelembe kell vennünk, hogy adott gépjárműtípusok megkövetelik a prémium minőséget (pl. sportautók), így az ezekhez használt olajok általában több adalékanyagot tartalmaznak és drágábbak is, mint „hagyományos” társaik.
6. Mekkora mennyiséget kíván vásárolni?
Az olajak többféle kiszerelésben kaphatók, az 1-2 literes flakonoktól kezdve a hordós nagyságrendig. Egyszeri felhasználásra, egy járműhöz elegendő a kisebb mennyiség is, azonban nagy járműpark karbantartásához célszerű nagyobb mennyiségre ajánlatot kérni.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |