Szerelőpaszta
A szerelőpaszta gépipari berendezések, eszközök, alkatrészek, járművek alkatrészeinek összeszerelését megkönnyítő anyag. Az egymáshoz illeszkedő, egymáson elmozduló alkatrészek berágódását, beégését akadályozza, és jelentősen csökkenti a felületek közti súrlódást. Előnye az olajokkal, zsírokkal szemben, hogy jobb tapadást biztosítanak és hőállóállóságuk foka is nagyobb. Alkalmazásukkal megnövelhető a mozgó alkatrészek élettartama, korrózióállósága.
1. Milyen körülmények között használná a szerelőpasztát?
A szerelőpasztáknak létezik többféle általános célú típusa, melyek egyszerű, normál ipari körülmények közötti szerelésekhez kiválóan megfelelnek. Készülnek speciális paszták azonban olyan területekre, ahol valamilyen különleges kritériumnak kell megfelelni. Erre jó példa az élelmiszeripar, ahol olyan összetevőkből készül a paszta, hogy annak véletlen érintkezése a termékekkel megengedhető legyen. Ha fennállnak, olyan körülményeket is érdemes leírni, hogy magas páratartalmú, vagy savas, vegyszeres közegben kell-e alkalmazni a szerelőpasztát.
2. Milyen elvárásai vannak az összetétellel szemben?
A szerelőpaszták különböző bázisúak és adalékanyagokat tartalmaznak, melyek plusz tulajdonságokkal ruházzák fel azt. Általános célra fém, alumínium bázisú pasztát használnak, de villamos csatlakozásokhoz réz alapú paszta célszerű. Grafitos paszták jó hőálló és súrlódó képességekkel rendelkeznek, valamint speciális célokra léteznek teljesen fémmentes, és kerámia alapú paszták is.
3. Milyen hőmérsékleten kerül alkalmazásra a paszta?
Mint általában a kenőanyagoknál, olajoknál, a szerelőpasztánál is fontos jellemző a működés közbeni, üzemi hőmérséklet. Ezen pasztákat leggyakrabban mozgó, egymáson súrlódó alkatrészek kenésére használják, így a súrlódásból származó hővel számolni kell. Nyilvánvalóan azt is fontos figyelembe venni, hogy a paszta valamilyen fűtött alkatrészen, kemencében lesz-e használva, ahol több száz fokot is el kell viselnie.
4. Mozognak-e a bekent alkatrészek?
A szerelőpasztát mozgó alkatrészek közti súrlódás csökkentésére, berágódás, beégés megakadályozására is alkalmazzák. Ez esetben fontos tudni, hogy megközelítőleg milyen sebességgel mozognak az alkatrészek. Az egyes paszták más maximális sebességeket, terheléseket képesek elviselni. Egyszerű, álló alkatrészek szereléséhez, például csavarkötés létesítéséhez alkalmazott pasztáknál ennek a tulajdonságnak nincs kiemelt jelentősége.
5. Hogy kívánja feljuttatni a pasztát az alkatrészekre?
A szerelőpaszták többféle kiszerelésben kaphatók, melyek más feljuttatási módokat kínálnak. Ha nagy felületen szeretnénk vastag réteget kialakítani, akkor a legjobb megoldás az ecsettel felhordható, tégelyben, dobozban kapható szerelőpaszta. Vékony réteg felhordásához, valamint nehezen hozzáférhető helyek, üregek kenésére az aeroszolok használata célszerű. Ha csak egy kisebb felület, néhány centiméternyi hosszúság, apró alkatrész kenése szükséges, a tubusos szerelőpaszta a legjobb választás. Érdemes átgondolni, hogy pontosan milyen alkatrészeken, mennyire hozzáférhető helyen lesz alkalmazva a paszta, és ennek alapján kiválasztani a legideálisabb kiszerelést.
6. Mekkora mennyiségre van szüksége?
A kiszerelés kiválasztása után az ajánlatkérésben mindenképp fontos leírni, hogy mekkora mennyiségre, hány darabra van szükség. Ilyenkor azt kell átgondolni, hogy mekkora felületeken lesz alkalmazva a szerelőpaszta, mennyi az egyes alkatrészekre kent pasztamennyiség, illetve hogy csak alkalmanként, vagy naponta többször is használni kell-e.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |