Síkkollektor
A napjainkban leggyakrabban előforduló és leggyakrabban használt síkkollektor típusok a hagyományos síkkollektorok, a nagy-felületű síkkollektorok, valamint a tetőbe integrálható síkkollektorok. Valamennyi síkkollektor megegyezik abban az elemi részegységben, hogy egy ún. solár-üveg fedéssel rendelkeznek. Ez a speciális fényelnyelő egység elengedhetetlenül fontos, hiszen a kollektor a nap energiáját hasznosítja működése során. A hagyományos síkkollektor küllemre olyan, akár egy tepsi, amibe 5 cm hőszigetelés, felette csőjáratok találhatók, a csőjáratok felett pedig az abszorber-lemez. Ez a lemez egy speciális szelektív bevonatot, aztán pedig egy vékonyabb légréteget képez, a „tepsi” peremére rátömítve az üvegfedést.
1. Milyen területen szeretné felhasználni a síkkollektort?
A síkkollektorok alkalmazási területe igen széles, ezért nem árt előre meghatározni, hogy mihez szeretnénk őket használni. Alkalmasak meleg víz előállítására, fűtésrásegítésre, medencefűtéshez, valamint speciális ipari és mezőgazdasági feladatok elvégzéséhez szükséges energia termelésére.
2. Mekkora méretű eszközre van szüksége?
A sík napkollektorok, síkkollektorok választásánál nem mindegy, hogy milyen méretű és jellegű épület ellátását szeretnénk vele megoldani. Nagyon lényeges a megfelelő méretezés ahhoz, hogy a legjobb teljesítményt nyújthassák. A síkkollektorok mérete kb. 2m x 1m, a vastagsága pedig nagyjából 10 cm. A hasznos felület 1,8 m2 és 2,6 m2 közé esik a legtöbb esetben.
3. Milyen kivitelű legyen a síkkollektor?
A síkkollektor lehet tetőbe és tetőre építhető. A tetőre építhető kollektort a meglévő tetőre szerelik fel, állítható, stabil horgok segítségével, már kész házak esetén lehet jó választás, ugyanis nem igényli a tető átalakítását. A tetőbe építhetőt pedig tetőszerkezetbe illesztik be, így ez a fajta olyan épületek esetén ajánlott, melyek még nincsenek készen, ezért a kollektor az építéséi folyamat során beépíthető. Létezik továbbá lapostetőre szerelhető rendszer, ezek egy rögzített, sík felületre szerelhetők, főleg társasházak esetében hasznosak, ahol a tető többnyire vízszintes.
4. A kollektorokat fedő lap milyen bevonatú legyen?
A kollektorokat fedő lap többféle anyagból készülhet. Lehet sima biztonsági üveg, ami olcsó, de kevésbé hatékony, mert a sugarak egy részét visszaveri. Lehet szolár üveg, mely nem veri annyira vissza a sugarakat, viszont egy drágább kategóriát képvisel, ugyanakkor hosszabb távon jobban megéri. Létezik antireflex bevonattal ellátott szolár üveg is, ez bár nem olcsó, de minőségben mindenképpen a legjobb.
5. Mekkora tömegű síkkollektor lenne az ideális?
A tetőszerkezetek teherbírása nem mindig egységes, így minden esetben ellenőrizze, hogy az adott szerkezet kibírja-e a beszerezni kívánt kollektor súlyát. Az átlagos termékek tömege 30-65 kg körül mozog.
6. Milyen elvárásai vannak az abszorberrel kapcsolatban?
Szintén lényeges része a síkkolektornak az abszorber, mely gyakorlatilag a kollektor működésének alapja. Éppen ezért nem árt figyelembe venni ennek minőségét és a csőkígyóhoz való illesztését: olyan termékeket érdemes választani ahol ez fémes kötéssel van megoldva, mert így érhető el a maximális hőátadás. Az abszorberrel kapcsolatosan mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy az megfelelően érzékeny legyen. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha sok napsütés éri a kollektort, akkor elég egy átlagos abszorber, azonban, ha ezt nem tudjuk biztosítani, és gyakran vetül rá árnyék, olyanra van szükség, ami hatékonyabb a sugarak összegyűjtésében.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |