Érdességmérő
A felületi érdességet mérő műszerek többsége tapintócsúcs segítségével érintkezik a mérendő felülettel. Az érdességmérő a felületi metszetek mentén vizsgál roncsolásmentesen, a vizsgálati helyet úgy kell megállapítani, hogy statisztikusan jellemezze a teljes felületet.
A felületi érdesség megállapítására léteznek finommechanikai mérőeszközök, optikai elven működő műszerek, valamint villamos elven működő eszközök egyaránt.
Manapság azonban a legkorszerűbb műhelykörülmények között alkalmazott eszközök képesek számos szabvány alapján kialakított norma mérésére, eredményeiket érintőképernyőn numerikusan és grafikusan egyaránt megjelenítik. Emellett kisméretűek, könnyen hordozhatóak és beépített nyomtatóval vannak ellátva, így az eredmények azonnal nyomtathatóak.
1. Milyen paraméterek mérésére legyen képes az eszköz?
Az érdességmérők szinte mindegyike képes a szokásos Ra (átlagos felületi érdesség) és Rz (átlagos egyenetlenség magasság) mérésére. Ezen kívül találhatunk olyan műszereket is, amelyek nem csak a felület mikrogeometriai magassági paramétereit, hanem profil irányú eltéréseit is tudja mérni.
2. Mekkora legyen az érdességmérő mérési tartománya?
Az eszköz mérési tartománya azt határozza meg, hogy milyen mértékű érdesség kimutatására képes. Átlagosan Ra 0,05-15 mikron, Rz 0,1-50 mikron közötti mérésre képesek. Vannak helyzetek, amikor ennél durvább vagy finomabb felület mérésére van szükség. Ilyen esetekre válasszon nagyobb mérési tartománnyal rendelkezőt vagy a szükséges tartományban mérni képeset.
3. Mekkora felbontással rendelkezzen az eszköz?
Az érdességmérő felbontása az érzékenységére utal, azaz mekkora eltérések kimutatására képes. Attól függően válasszon felbontást, hogy milyen pontosságú mérések elvégzéséhez keresi az eszközt. A tized pontosságútól az ezredes érték pontosságig választhat a műszerek közül, de ne feledje, minél nagyobb a felbontás, az ár is annál borsosabb.
4. Milyen pontossággal bírjon a műszer?
Az eszköz pontossága azt határozza meg, hogy a mért érték mennyire felel meg a valóságnak. Műszeripari, elektronikai vagy hasonló precizitást megkövetelő iparágakban fontos, hogy az érdességmérő minél pontosabb legyen. Gép- és alkatrészgyártás esetén sem elhanyagolható, de sokkal nagyobb tűrések engedhetők meg.
5. Mekkora hosszúságú szakaszon legyen képes a mérést végezni?
Attól függően, hogy milyen hosszú szakasz érdességére kíváncsi, válassza ki milyen mérési hosszra legyen képes az érdességmérő. Ennek korlátot szab, hogy az eszköz mekkora memóriával rendelkezik, azaz mennyi adat feldolgozására képes. Minél hosszabb szakaszon veszünk mintát, annál pontosabb eredményre juthatunk a teljes felület érdességi paramétereit illetően.
6. Milyen kivitelű érdességmérőt szeretne?
Érdességmérő beszerzésénél gondolni kell az alkalmazásra is. Figyelembe kell venni, hogy hol szeretné az eszközt használni. Laboratóriumi körülmények között, a mérőszobában a mérések pontossága végett nem kerül mozgatásra a műszer, ezért nem kell hordozhatónak lennie. Ha viszont a gyártás közben, szúrópróbaszerűen szeretne mérni, alkalmasabb egy hordozható kivitel beszerzése.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |