Mérőmikrofon
Mérőmikrofonokat általános hangfelvételi célokon túl mérésekre is alkalmaznak, különböző területeken. Mérőmikrofonok általában kondenzátor mikrofonok, és többféle iránykarakterisztikával, mérési tartománnyal és SPL tűréssel rendelkezhetnek.
1. Milyen SPL tűréssel rendelkezzen a mikrofon?
Mérőmikrofonok jellemzője a maximális még mérhető SPL (Sound Pressure Level, vagy magyarul Hangnyomásszint). Ezen érték azt a maximális hangnyomásszintet jelzi, amit még elvisel a mikrofon “clip” nélkül, vagyis anélkül, hogy a membrán a hátfalhoz hozzáérne. Ez a paraméter mikrofononként különböző lehet, így elengedhetetlen megadnia, hogy Önnek milyen max. SPL értékek mérésére alkalmas mérőmikrofonra van szüksége. Ez az érték nagyjából 100 és 160 dB SPL között mozog.
2. Milyen érzékenységű mérőmikrofonra van szüksége?
Mikrofonok érzékenysége azt jelöli, hogy a mikrofon milyen jól tudja a hangot elektromossággá alakítani. Ezt az értéket az IEC 60268-4-es norma szerint mV/Pa-ban mérik 1kHz-en és minél nagyobb annál jobb, hiszen így kisebb erősítőre van szüksége, ezáltal csökken az ebből származó zaj. Ezen mikrofonok érzékenysége nagyjából 10 és 60 mV/Pa körül mozog a leggyakrabban.
3. Milyen frekvencia tartományban legyen használható a berendezés?
Elengedhetetlen kitérnie a mérőmikrofon mérhető frekvencia tartományára is, mely berendezésenként szintén változhat. Mérőmikrofonok mérési tartománya igen széles skálán mozog. A mérési tartomány minimuma a leggyakrabban 10 és 50 Hz között mozog, maximuma pedig 16 Hz és 20 kHz közötti a leggyakrabban.
4. Nagyjából mekkora S/N aránnyal rendelkezzen a mikrofon?
Mikrofonok minőségét a zajtermelés mértéke igen nagymértékben befolyásolja. Ezt a minőségi jellemzőt a jel-zaj viszony (S/N, SNR) nevű adattal jellemzik. Ez az érték a hasznos és a zavaró jel (zaj) aránya dB-ben kifejezve. Az érték minél nagyobb annál jobb minőségű maga a mikrofon. A leggyakrabban 40 és 70 dB között mozog, de komolyabb mikrofonoknál nagyobb értéket is felvehet.
5. Milyen iránykarakterisztikájú mérőmikrofonra van szüksége?
Mikrofonok iránykarakterisztikája azon tulajdonságuk, hogy más-más irányból, más érzékenységgel rendelkeznek (tehát más hangerőt szolgáltatnak). Mérőmikrofonok a leggyakrabban három féle iránykarakterisztikával érhetőek el. Rendelkezhetnek gömb, kardioid, illetve szuperkardioid karakterisztikával. Gömb iránykarakterisztikával (omnidirectional) rendelkező mikrofonok a tér minden irányából egyformán veszik a hangot, tehát a tér minden irányában azonos érzékenységgel rendelkezik. Kardioid, illetve szuperkardinoid iránykarakterisztikájú mikrofonok irányított hangfelvételt tesznek lehetővé. Kardinoid karakterisztikájú mikrofonok pusztán az elölről érkező hangokra érzékenyek, a hátulról jövőkre egyáltalán nem, illetve csak igen kis mértékben. Ezen mikrofonok jó meg közelítéssel nagyjából 120-130°-os szögben veszik a hangot. Szuperkardinoid iránykarakterisztikával rendelkező mérőmikrofonok esetén ez a vételi sáv nagyjából 110°-ra szűkül, azonban ebben az esetben kialakul egy “csóva” amely a mikrofon mögül jövő hangokat is veszi. Ezt a karakterisztikát tovább szűkítve alakul ki a hiperkardinoid, majd a nyolcas karakterisztika legvégül, amely már csak az elölről és hátulról jövő hangokra érzékeny az oldalról jövőkre egyáltalán nem.
6. Van valamilyen speciális igénye a mérőmikrofonnal kapcsolatban?
Legvégül pedig gondolja végig, hogy van-e valamilyen speciális igénye a mikrofonnal kapcsolatban. Ilyen igény lehet például a csatlakozó típusának megválasztása, mely a leggyakrabban XLR vagy USB-s vagy mikrofon maximális ellenállásának meghatározása vagy akár a mikrofon kalibráltságát is előírhatja. Továbbá amennyiben szüksége van valamilyen kiegészítőre a mikrofonhoz, mint például tároló koffer, mikrofonpók azt is mindenképpen jelezze.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |