Oldott oxigén mérő
1. Hol, illetve milyen körülmények közt kívánjuk használni a mérőeszközt?
Léteznek helyhez kötött, telepített kialakítások, labori körülményekhez igazodó, illetve hordozható változatok. Ha terepen, tavak mérésére, esős körülmények közt kell bevetni, akkor praktikus lehet, ha víz és/vagy porálló kivitelt választunk. Ugyanakkor például sötét helyeken előnyös lehet, ha háttérvilágítással is rendelkezik a műszer.
2. Milyen gyorsan és könnyen alkalmazható eljárásra van szüksége?
A modern optikai elven működő eszközök például előzetes kalibrációt sem igényelnek, azonnal használhatók, illetve a mérőfejét sem kell cserélni. Könnyen hordozható típusok a galvánelemes megoldást segítségül vevő példányok is. Ezeknél azonban bizonyos időközönként cserélendő elektródák vannak. Harmadik alternatíva a polarográfiás módszer, de ehhez külső áramforrásra is szükség van.
3. Milyen mérési tartományokban szeretné használni a készüléket?
Minden eszköznél van egy jól meghatározott érték, ami felett már nem képes jelezni az oldott oxigén mennyiségét, koncentrációját, illetve szélsőséges hőmérsékleti viszonyok közt hibásan vagy akár egyáltalán nem is mérnek. Továbbá olyan felhasználásnál, ahol például a vízben magas a sótartalom, a tengerszint feletti magasságunk esetleg nagy, akkor ezeket szerepeltessük az ajánlatkérés során, ugyanis lényeges lehet az eszköz kompenzációs képességei szempontjából.
4. Milyen pontosságú műszert szeretne beszerezni?
Egyes méréseknek csak megfelelő pontosság mellett van értelmük. Ezzel kapcsolatos tényező még a készülék felbontása, amit szintén érdemes az elvárásainkhoz mérten kiválasztani. Ez a jellemző azt mutatja meg, hogy milyen lépésközzel különbözteti meg a műszer a mért értékeket. Például 0,1-es felbontás azt jelenti, hogy 0 és 1 között tizedes pontossággal kapjuk meg az adatokat. Ha 0,5-es a felbontás, akkor viszont 0 és 1 között csak 0; 0,5 vagy 1 lehet az eredmény.
5. Milyen időközönként kívánjuk rögzíteni az adatokat?
Ha például minden másodpercben szükséges tárolni az eredményt, ehhez megfelelő készüléket kell válasszunk. Ha viszont ez nem lényeges, dönthetünk csekélyebb képességű változat mellett is.
6. Döntsük el, igényeljük-e, hogy legyen a készüléken adatkimenet?
Ez abban az esetben lehet indokolt, ha szükségünk van az eredmények számítógépes feldolgozására.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |