Rezgésanalizátor
A rezgésanalizátor olyan precíziós méréstechnikai eszköz, mellyel gépek, gépalkatrészek, forgó elemek, csapágyazások által keltett rezgéseket, lengéseket lehet megmérni és a mérési adatokat helyben, azonnal kiértékelni. Ezek kompakt, kézi műszerek, hogy tetszőleges helyen, pontosan lehessen velük a mérést elvégezni. A mérési eredmények kiértékelésével a gépek állapotára, esetleges hibáira következtethetünk. Gépipari, járműipari vállalatok karbantartóinak elengedhetetlen kelléke.
1. Mi az, amit a rezgéselemzővel mérni szeretne?
A rezgéselemzőket (analizátorokat) az különbözteti meg a szokásos rezgésmérőktől, hogy az elemzők képesek rezgésspektrumok készítésére is, ezért a gép megnövekedett rezgésszintjének okára is utalást adnak. A rezgéselemzők segítségével számos gépalkatrész és berendezés állapota megmérhető. Ilyenek például a csapágyak, tengelyek, fogaskerekek, forgó alkatrészek. Ezeknek számos tulajdonsága közvetlenül megmérhető, míg más jelenségekre a mért értékekből számolással vagy további analízissel következtethetünk. Az egyes eszközök különböző típusú hibajelenségek mérésére előnyösebbek.
2. Alapszintű, közepes vagy professzionális rezgéselemzőt keres?
A rezgésanalizálók funkciójuktól függően több csoportra bonthatók. Az egyszerűbb adatgyűjtők alkalmankénti mérésre szolgálnak, azonban csak számítógépre csatlakoztatva, külön szoftver segítségével végezhető el a diagnosztika. A professzionális spektrumelemzők már magukban foglalják az “FFT” analizáló szoftvert, és nagyfelbontású kijelzőiken rögtön megjelenítik a kiértékelt spektrumokat. Amennyiben a rezgéselemző kezelőjétől nem várjuk el a rezgésdiagnosztika elsajátítását, akkor érdemes – akár magasabb áron - hibatípus-kijelzős műszereket használni, amelyek a bonyolult diagramok helyett egyszerű szövegben megfogalmazzák a gép állapotát (pl.: Jó/ Közepes/ Rossz) vagy a hiba okát.
3. Milyen rezgési frekvenciatartományt kívánunk átfogni az eszközzel?
A berendezések és gépalkatrészek különböző tömegűek, átmérőjűek és különböző fordulatszámmal mozognak. Ezek a paraméterek befolyásolják azt, hogy az alkatrész milyen frekvencián rezeg, amit előzetes számításokkal meg lehet becsülni. Fontos, hogy a jó mérhetőség érdekében a műszer méréstartománya a várható rezgések frekvenciáit magában foglalja, igen alacsony és igen magas fordulatszámok mellett is. Gyorsan ingadozó fordulatszámok esetén nélkülözhetetlen a Tracking funkció.
4. Mennyi rezgésérzékelőt szeretne egyidejűleg mérni a műszerrel?
Az alaptípusok egycsatornásak, a közepesek egy időben két érzékelőt tudnak mérni, a profi elemzők egy időben három-négy jelet mérnek és elemeznek. Ez nagyszámú mérőpont esetén igen jelentős időmegtakarítást jelent. Fejlettebb kétcsatornás műszerek alkalmasak csúszócsapágyak két legfontosabb paraméterének, a Smax értéknek és az Orbit függvénynek a mérésére és kijelzésére. Ezek igen fontosak gőz- és gázturbinák esetében.
5. Milyen elemzési funkciókkal rendelkezzen a szoftver?
Az adatok számos algoritmus szerint kiértékelhetők. Leggyakoribb diagnosztikai módszerek a burkológörbe-analízis (demoduláció), FFT-átviteli függvény (spektrum) kijelzése, Bode- és Nyquist-diagramok kirajzolása. Egyes gépek rendelkeznek akár többféle csapágy- és kenésvizsgáló funkcióval is.
6. Szükséges-e egyéb extra funkció a rezgéselemzőbe?
A mai modern mérőműszerek számos, a mérést megkönnyítő, vagy más egyszerűbb méréseket is megvalósító funkciókat is tartalmaznak. Ilyen lehet például az infravörös hőmérő, mely használatával pontosabb következtetések vonhatók le egy eszköz állapotáról. Más típushoz helyszíni kiegyensúlyozó funkciót lehet rendelni, amivel a gép kiegyensúlyozatlansága nem csak felderíthető, de meg is szüntethető.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |