UV sugárzás mérő
Az ultraibolya sugárzás hullámhosszának tartománya a röntgensugárzás és a látható fény tartománya között található. Az UV sugárzás mérése főként a meteorológia számára fontos, azonban számos egyéb helyen is szükséges. Az ultraviola sugárzást mérő műszerek nem mindegyike képes a teljes tartomány (200- 400 nm) vizsgálatára, sok helyen elég csak egy adott részének mérése (UV-B).
1. Milyen spektrumban szeretnénk mérni az UV sugárzást?
Létezik olyan műszer, amelyik a teljes UV tartományban (280…400 nm) képes mérni, azonban kapható olyan is, amelyik kifejezetten egy adott tartományú sugárzás mérésére szolgál (pl.: UV-E).
2. Mekkora mérési tartományban akarunk mérni?
A gyártók megadják az adatlapon a sugárzás erősségének mérhető tartományát (pl.:1,999 – 19,99 mW/cm2 ; 0,001 mW/cm2 felbontással).
3. Mekkora pontossággal szeretnénk mérni a sugárzást?
Az UV mérő berendezések jellemzően +- 5% vagy ez alatti hibaszázalékkal rendelkeznek. Válasszunk az igényeinknek megfelelőt.
4. Milyen hőmérsékleti tartományban szeretnénk működtetni az eszközt?
Általában -40 °C-tól +50-80 °C-ig üzemelő berendezések kaphatók.
5. Szeretnénk adatgyűjtésre használni a műszert?
Ha folyamatos méréseket szeretnénk végezni, válasszunk memóriával rendelkező készüléket, a méréseinket később számítógép segítségével könnyedén kiértékelhetjük.
6. Milyen áramforrásról szeretnénk működtetni az eszközt?
Folyamatosan üzemelő berendezések esetén célszerű lítiumionos akkumulátorral szerelt berendezést választani. Rövid idejű használatok esetén megfelelő lehet az elemes kivitelű is.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |