UV/VIS detektor
UV/VIS detektor segítségével izolálhatóak és detektálhatóak a vizsgált vegyületek, egyszerre több különböző, ugyanakkor párhuzamos hullámhosszon. Maga a vizsgálat folyamata az egész UV/VIS tartományban történik.
1. Hol alkalmazza az UV/VIS detektort?
Detektorválasztáskor meg kell adni, hogy milyen környezetben szeretné használni, hiszen ez befolyásolja a műszer fizikai tulajdonságait és környezeti tényezőkkel, mint az időjárás, víznyomás szembeni ellenálló képesség. Különlegesebb környezetben alkalmazható berendezések drágábbak, de csak ezek segítségével végezhetőek el a szükséges mérések.
2. Milyen beépített fényforrás legyen a berendezésben?
A fény forrását előállító lámpa lehet nagynyomású hidrogén, deutérium, vagy néha nagynyomású xenonlámpa. Ezek a tíusok mind 200 és 320 nm közötti fény előállítását hozzák létre. A másik típusú készülék a wolframszálas lámpa, amely a látható és az infravörös közeli tartományban állít elő fényt. Vannak kombinált típusú berendezések, amelyek mindkét típusú fényforrással rendelkeznek.
3. Mekkora legyen a berendezés erősítése?
A gép erősítése alatt a kimenő és bemenő jel hányadosát érjük. Mivel a detektorok által mért jelek nem minden esetben alkalmasak feldolgozásra és további használatra, ezért erősíteni kell azokat (ezt hajtja végre a beépített erősítő). Az erősítés nagysága befolyásolja a detektorválasztást, hiszen a nagyobb erősítéssel rendelkezőkkel jóval kisebb eltérések is érzékelhetők, de ezért cserébe a berendezések beszerzési költsége is magasabb lesz.
4. Hány hullámhosszon végezne egyszerre méréseket?
Különböző típusú gépek használatával nagyobb, vagy kisebb számú hullámhosszokon végezhet méréseket. Ha egyszerre több hullámhosszon tud a készülékkel vizsgálatot végezni, jóval lerövidül a folyamat ideje, kevesebb munkával megkapja a kívánt eredményt. Találhat egyszerre 2 hullámosszon, vagy akár párhuzamosan 4- en működő gépeket.
5. Mekkora legyen a detektor?
A detektorméret megadásának ipari környezetben van jelentősége, hiszen itt a berendezés fizikai méretei (hossza, szélessége, magasság) és a tömege is befolyásolják a teljes berendezést. Természetesen válogathat a kisebb-nagyobb érzékelők között, azonban nem szabad elfelejteni, hogy mindig a legmegfelelőbbet válassza, hiszen csak ezekkel tudja elvégeztetni az adott méréseket.
6. Szeretne valamilyen kiegészítőt is beszerezni?
A legtöbb detektorhoz számos kiegészítő is rendelhető: táskák, melyekben kényelmesen hordhatjuk őket vagy tápok, amikkel tölteni tudjuk őket. Ha van bármilyen speciális igénye (pl. szerelhetőség, adott környezetben való alkalmazhatóság) a géppel kapcsolatban, akkor azt is mindenképp jelezze.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |