Bálázógép
Mezőgazdasági présgép melyet a szalma és a szálastakarmányok betakarításához és feldolgozásához használnak, leggyakrabban állattenyésztéssel foglalkozó gazdaságokban, üzemekben. Alom, cellulóz, kukoricaszár betakarítását is végzik vele. Az ilyen takarmányok betakarításakor fontos, hogy a lehető legrövidebb időn belül történjen a művelet a megfelelő nedvességtartalom elérése érdekében, ezért használatuk elengedhetetlen. Előnyük az élőmunka-megtakarításban, a nagy terület- és tömegteljesítményben illetve a rakodási és szállítási folyamatok leegyszerűsítésében rejlik. A gépet traktor után erősítve vontatják. Rendelkezhetnek csúszó-, lengő- vagy forgattyúdugattyús, alternáló mozgást végző présszerkezettel. A bálák kívánt tömörsége, nedvességtartalma, hossza előzetesen szabályozható. Leggyakoribb a járvabálázó változat, de előfordul vontatott és stabil, illetve arató-cséplő gépre erősített típusban is.
1. Mekkora vonóerejű munkagép áll rendelkezésre?
A bálázógépeket vontatók, traktorok után szokás kötni, és általuk történik a munkagép mozgatása. A különböző méretű bálázóknak azonban más teljesítményigényük van, így fontos meghatározni, hogy mekkora a rendelkezésre álló vontató teljesítménye.
2. Szögletes vagy hengeres bálákat kíván létrehozni?
A bálázógépek alapvetően két csoportba oszthatók a készített bála alakja alapján. A szögletes bálázók tömör, nagy- vagy kisbálákat hoznak létre, melyek mindenféle mezőgazdasági, állattartási és ipari célra alkalmazhatók. A másik lehetőség a hengeres bálázó, mely képes tömör vagy laza belső szerkezetű bálák kialakítására is. A laza belső szerkezet biztosítja a jó szellőzést, a szálasanyag szárítását.
3. Milyen méretű bálákra van szüksége?
A bálák akár szögletes, akár hengeres alakúak, többféle méretűek lehetnek. A nagyobb bálák kialakításához nagyobb teljesítményű gépek és vontatók is szükségeltetnek, és leginkább ipari, energetikai felhasználás céljából kerülnek előállításra. A kisebb gazdaságoknak azonban gyakran elegendőek a kisbálás megoldások is.
4. Hogy legyen kötözve a tömörített bála?
A bálák tömörítés után rögzítés nélkül szétesnének, ezért a gépek automatikusan bekötözik őket a palást mentén. Erre két mód áll rendelkezésre. Zsineggel való kötözéskor a bála valamilyen előre betöltött zsineggel van rögzítve a bála kerületén néhány helyen. Másik lehetőség a hálóval való rögzítés, mely esetén a teljes palástfelület takarásban van, így erősebb tartás érhető el.
5. Milyen aprítórendszert szeretne?
A felszedett szálasanyagot a bálázógépek aprítják a könnyebb kezelhetőség érdekében. Az aprítás mértéke számos esetben állítható, vagy akár ki is kapcsolható. Az aprítás finomságának mértékét a gépben megtalálható kések száma jellemzi. Gondolja át, hogy milyen mértékű aprítást szeretne, és ennek függvényében válassza meg a kések számát.
6. Hány bálát óhajt elkészíteni egy óra alatt?
A bálázógépek teljesítményének egyik mutatója az, hogy hány bálát képesek összetömöríteni egy óra leforgása alatt. Ez általában 10-20 darab/óra, de típusonként változik. A sebességigény meghatározásásához nézze meg mekkora földterületen található a szálasanyag, mekkora méretű bálákat szeretne, és adott időszakban mennyi idő áll rendelkezésre a bálázásra.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |