Kultivátor
A kultivátor a talaj megmunkálására szolgáló mezőgazdasági gép. A mezőgazdasági gép után vontatható, vagy az elejére szerelhető vázon sorban elhelyezett művelő-eszközei segítségével meghatározott - 5-20 cm-es - mélységben föllazítja, porhanyítja illetve keveri a talajt. Ezen felül gyomirtásra is hatékonyan alkalmazható. Alapvetően két fajtáját különböztetjük meg, ezek a szántóföldi kultivátor és a sorközi kultivátor.
1. Milyen fajtájú legyen a kultivátor?
A kultivátorok két alapvető fajtája a szántóföldi kultivátor és a sorközi kultivátor. Előbbi hézagmentesen lazítja föl a talajt a teljes munkaszélességében, ezáltal a vetés-előkészítési munkálatokhoz használható, sekély és középmély talajápolásra. A sorközi kultivátor a nevéből is adódóan, meghatározott osztású sorokban végzi a talajművelést. Kapás növények sorközeinek megmunkálására használják, föllazítja, levegőzteti a talajt, továbbá a gyomnövényeket is kivágja. A két gép között konstrukciós különbségek vannak, ezért fontos meghatározni, hogy Önnek melyikre van szüksége.
2. Milyen munkaszélességű szerkezetre van szüksége?
A gép munkaszélessége meghatározza, hogy egy végighaladással milyen szélességű földterület művelhető meg, továbbá az egy sorban elhelyezhető kapák számát is befolyásolja. Kisebb-nagyobb szerkezetek is elérhetők, 2-5 m között változó szélességgel.
3. Hány gerendelyes kultivátort igényel?
A gerendelyek a szerkezet széltében végignyúló tartóelemei, amelyekhez a művelő-eszközöket rögzítik. Általában 2 gerendellyel szereltek, de akár 3 vagy 4 gerendelyes kultivátorok is kaphatók. A több gerendely több kapatest elhelyezését teszi lehetővé, ami a jobb, egyenletesebb földminőség eléréséhez járul hozzá.
4. Milyen kapaosztással rendelkezzen a gép?
A kapaosztás az egyes sorok közötti távolság. Értéke nagyjából 20-45 cm között változik és egy adott szerkezetre meghatározott. Adja meg, hogy Önnek milyen kapaosztás lenne megfelelő, hogy az azt legjobban megközelítő kultivátorra kaphasson ajánlatot.
5. Milyen kapatestekre és kapaszárakra van szüksége?
A kultivátorok talajművelő-eszközei a kapák (vagy kések), amelyek különböző formákban állnak rendelkezésre. Sorközi kultivátorokra jellemzők a mereven rögzített szárnyas kapák, míg szántóföldi kultivátorokon általában valamilyen véső vagy lúdtalp/szív alakú késeket alkalmaznak. Keskeny és széles kések egyaránt rendelhetőek, de léteznek vágókéses lándzsák is, amelyek egy középen elhelyezett éllel is rendelkeznek. Szerelhető, gyorscselős szerkezettel is elérhetők. A kapaszár általában valamilyen rugós szerkezetűek, amelyek kőbe ütközve hátrahajlani képesek a folyamatos haladás érdekében. A kapaszár lehet merev, rugós kialakítású, vagy spirálrugóval szerelt.
6. Fix vázas vagy hidraulikusan csukható kerettel szeretné?
A szerkezet váza legtöbb esetben fix, azonban a nagyobb munkaszélességű szerkezetek készülhetnek hidraulikusan összecsukható kivitelben is, ezáltal helytakarékosabbak és egyszerűbben tárolhatók. Összecsukott állapotban a középső rész önállóan is alkalmas munkavégzésre, a nem használt szárnyrészek mechanikusan zártak, így nem terhelik a csukórendszert.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |