Gabonakanál
Számos mezőgazdasági vállalkozás foglalkozik szemes termények termesztésével, melyek például az élelmiszeriparban kerülnek további felhasználásra. A búza, árpa, rozs és a többi mag aratás után, a végső felhasználás előtt különböző helyeken kerül tárolásra, az egyes tárolók között viszont mozgatásuk, rakodásuk szükséges, melyekre a legoptimálisabb választás a valamilyen rakodóra szerelt gabonakanál. Ez az építőiparban használatos, földmunkagépekhez használt kanalakhoz hasonlít, azonban kimondottan mezőgazdasági célokra lett kifejlesztve. Gabonakanalakat számos méretben, térfogattal gyártanak, és minden típusú munkagéphez megtalálható a hozzá illő típus.
1. Milyen rakodóhoz keres gabonakanalat?
Gabonakanalakat számos gyártó készít, így minden típusú járműhöz megtalálható a hozzá megfelelő adapter. Az egyes gépek teherbírásai, teljesítményei azonban eltérnek egymástól. Némely kanál esetén meg van határozva a szükséges vonóerő-igény is, és fontos, hogy a munkagép és az adapter kompatibilis legyen egymással.
2. Milyen csatlakozással rendelkezzen a kanál?
A gabonakanalakat valamilyen megfelelő módon rögzíteni kell a rakodóhoz, hogy a munkavégzés gördülékeny legyen. Csatlakozókból viszont több típus létezik: a mezőgazdasági vontatók, rakodók gyártóinak egy része valamilyen egyedi szabványt használ, de a legnépszerűbbek talán az univerzális csatlakozók. Mindenképp fontos ezért megfogalmazni az ajánlatkérésben, hogy milyen csatlakozási mód áll rendelkezésre a gabonakanál felfogatásához.
3. Mekkora munkaszélesség szükséges?
A mezőgazdasági gépeken használatos adapterek egyik jellemző mérete a munkaszélesség, nincs ez másként a gabonakanalak esetében sem. Ez tulajdonképpen a kanál hasznos szélességi méretét jelenti, ami nagyjából 180-220 cm. Minél szélesebb a gabonakanál, annál nagyobb területről képes egyszerre terményt felszedni. Érdemes azonban igazodni a már meglévő munkagép méreteihez, és azzal arányos adapter választani.
4. Mekkora térfogatú kanál lenne ideális?
A szélesség után a másik jellemző paraméter a kanál mélységéből eredő térfogat. A gabonakanalak térfogata igen széles skálán mozog, számos konstrukciót találhatunk nagyjából 0,5 és 2,5 m3 között. Nagyobb teljesítményű gépekhez nagyobb kanalat érdemes választani a gyorsaság és gazdaságosság érdekében.
5. Mekkora terhet kíván mozgatni?
A különböző szemes termények különböző fajsúllyal rendelkeznek, más tömegű egy köbméter búza vagy zab. Így adott kanáltérfogat mellett is más teherbírású kanálra lehet szükség. A nagyobb terhelhetőségű kanalak erősebb és vastagabb anyagból készülnek. Mindenképp érdemes meghatározni tehát, hogy hány kilogramm vagy tonna gabonát szeretnénk mozgatni.
6. Használt vagy új gabonakanál beszerzésében gondolkodik?
A mezőgazdasági eszközök piacán is találhatók nem csak új, hanem már használt termékek. A régiek már “be vannak járatva”, megbízhatóan működnek, áruk is jelentősen kedvezőbb. Az újonnan gyártottak ára nyilvánvalóan borsosabb, de biztosan található hozzájuk tartalék alkatrész, és sok esetben garancia is jár melléjük.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |