Gabonakombájn
A gabonakombájn, vagy eredeti nevén gabona arató-cséplőgép a mezőgazdasági tevékenységek többcélú gépe. A különféle szerelékektől, kiegészítőktől és adapterektől függően széles körben alkalmazható a gabona betakarítására a learatástól kezdve a magtisztításig és a hulladékfeldolgozásig. Méretes futóműve alkalmassá teszi a szántóföldek nehéz terepviszonyai mellett történő haladását és munkavégzését.A gyártók a munkálatok szempontjából hasznos funkciók mellett manapság igencsak nagy figyelmet fordítanak kezelő személy kényelmére, a vezetőfülkék tágasak, légkondicionáltak és ergonomikus kialakításúak. A ma készülő kombájnok csaknem mindegyike automatizált is, a szántóföld területén belül GPS-navigáció segítségével önműködően képesek a munkavégzésre, így a vezetőnek gyakorlatilag csak elindítania és leállítania kell azt és közben a termelékenység optimalizálására koncentrálhat.
1. Mekkora tárolókapacitással rendelkező gabonakombájnt szeretne?
A tárolótartály kapacitása határozza meg, hogy a kombájn mekkora mennyiségű betakarított gabonát képes egyszerre magával hordani. A legkisebb gépek kb. 600-1000 literes, a nagyobb méretű típusok jellemzően 10000 liter tárolókapacitásúak, de az igazán nagy terményhozamokhoz akár 14000 literes tartállyal rendelkező gépek is rendelkezésre állnak.
2. Milyen teljesítményű gépre van szüksége?
A kombájnok motorjai szinte kizárólag soros 6 hengeres, turbófeltöltésű dízelmotorok, azonban lökettérfogat, és így teljesítmény szempontjából is jelentősen eltérő változatok állnak rendelkezésre. A motor teljesítménye általában arányos a kombájn méretével, az egészen kisméretűek esetén 80 LE-körüli, a nagyobbak néhány 100 LE-sek, de akár 4-500 LE-s gépek is megtalálhatók.
3. Milyen cséplőszerkezettel rendelkezzen?
A kombájnok egyik központi eleme a cséplőszerkezet, ami a mag a szártól történő különválasztását végzi. Legkedveltebb és így legelterjedtebb változata a szalmarázó ládás kivitelű, amely 5-6 rázó ládával, egy cséplődobbal és egy leválasztó dobbal rendelkezik, illetve további kiegészítő elemei is lehetnek. Megbízható és hatékony módja a magleválasztásnak. Ezen kívül léteznek különböző axiáldobos/cséplőrotors illetve dobos magleválasztású szerkezetek, akár egymást kiegészítve is.
4. Mekkora legyen a gabonakombájn áteresztőképessége?
Az áteresztőképesség az a szám, ami azt fejezi ki, hogy egységnyi idő alatt mekkora mennyiségű anyag halad át a kombájnon, mértékegysége kg/s. Az egyszerű konstrukciójú, 7kg/s áteresztőképességű arató-cséplőgépektől a 20kg/s-os nagy teljesítményű gépekig számos különböző változat megtalálható. Az áteresztőképesség általában arányos a gép méretével, de azt elsősorban a technológia fejlettsége, valamint az alkalmazási körülmények határozzák meg. Értékét 1,5%-os magveszteség mellett adják meg. A kombájn kapacitásából, valamint a betakarítandó terület nagyságából következtetni lehet a betakarítási időre.
5. Mekkora méretű vágószerkezetet igényel?
A vágószerkezet mérete meghatározza az egy végighaladással betakarítható gabona-sor szélességét és így a kombájn betakarító képességét. Értelemszerűen a nagyobb vágószerkezet nagyobb terményáramot eredményez, ezért ügyelni kell arra, hogy a kombájn áteresztőképessége ezt megengedje. Az egyes kombájn típusok más-más méretű vágóasztallal rendelhetők, nagyjából 3-10 méteres tartományban, de a 4-6 m-es asztalok a legtöbb géphez elérhetőek.
6. Milyen kiegészítő szerkezeteket/rendszereket óhajt?
A kombájnokhoz manapság rengetegféle kiegészítő, adapter, kisegítő/hatékonyságnövelő opció áll rendelkezésre, mint például a fülkében elhelyezhető szemveszteségjelző, ill. egyéb kijelzési lehetőségek, természetesen a hozzájuk tartozó szenzorokkal és jeladókkal. A betakarításhoz igazodva szabályozható a dobhajtás, de elő- és utóverő dob beszerelése is van lehetőség, amelyekkel akár 20%-os hatékonyság növekedés is elérhető. A tisztamag kiürítésére nagy teljesítményű ürítőcsiga, a melléktermék kezelésére állítható szecskaterelő lemezek és egyéb rendszerek elérhetőek.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |