Gumihevederes traktor
A gumihevederes traktorok a lánctalpas traktorok modern, fejlett utódai. A végtelenített gumilánc használatának számos előnye van a normál kerekekkel, de még a lánctalppal szemben is. A hevederek nagyobb talajfelületen terülnek el, így nem csak a földterület tömörödik kevésbé a kisebb fajlagos nyomás miatt, hanem a traktor tapadása, vonóereje is megnő. A gumiheveder a nehéz, fém szegmensekből álló lánctalpnál könnyebb, és nagyobb hatásfokkal is rendelkezik.
1. Milyen célra kívánja használni a gumihevederes traktort?
A traktor kiválasztásánál szem előtt tartandó szempont az, hogy milyen területen és célra kívánja azt használni. A traktor méretei, kialakítása és teljesítménye mind olyan jellemzők, melyek különbözőek mezőgazdasági vontatóként, erdészeti- vagy földmunkagépként való alkalmazás során.
2. Mekkora munkaszélességű gépet keres?
A mezőgazdasági vontatók jellemzője a munkaszélességük, azaz az a szélesség, amelyet képesek átfogni munkavégzéskor. Ez leginkább pl. szántás, permetezés esetén lényeges adat, és kevésbé lehet számottevő pl. pótkocsi vagy utánfutó vontatása esetén, azonban ekkor is célszerű meghatározni.
3. Milyen hevederszélesség szükséges?
A gumihevederek legnagyobb előnye, hogy általuk a traktor terhe egyenletesebben eloszlik a talajon, így nedves, lazább földszerkezeten is biztos haladásra képes, ezen felül pedig a talajt is kevésbé tömöríti normál kerekes társaihoz képest. Ezeket a jó tulajdonságokat fokozhatjuk, ha szélesebb hevedereket választunk a traktorunkhoz, de kis önsúlyú típusoknál elegendő lehet a keskeny kialakítás is.
4. Mekkora legyen a gumihevederes traktor vontatóereje?
A vontatóerő mindenféle alkalmazás esetén lényeges tulajdonság. Ez a traktor teljesítményéből és nyomatékából ered, és megmutatja, hogy mi az a maximális teher, amit a gép vontatni képes, vagy pl. szántás esetén mekkora ellenállást képes legyőzni. Nagy terheltség esetén mindenképpen erősebb traktort érdemes választani.
5. Mekkora maximális sebességgel tudjon haladni a gép?
Minden létező járműnek talán legáltalánosabb jellemzője a végsebessége. A traktoroknál sincs ez másképp, bár ők legfeljebb 35-40 km/h-s közúti sebességre képesek, a munkavégzés közbeni sebességüket pedig a talaj állaga és a végzett művelet jellege határozza meg. Mivel azonban a gépek közutakon jutnak el a földterületekre, nagy távolság esetén célszerű nagy utazósebességet választani, hogy minél költséghatékonyabban tudjunk közlekedni, és lerövidüljön a nem munkavégzéssel töltött idő.
6. Vannak-e extra berendezések iránti igényei?
A mai modern traktorokat megszámlálhatatlanul sok kényelmi funkcióval lehet ellátni. Alapvető már a beépített GPS, mellyel könnyen nyomon tudjuk követni helyzetünket a földterületen. A személygépjárművekben megszokott légkondicionáló berendezés az utóbbi években a mezőgazdasági eszközökben is megjelent, nagyban megkönnyítve a nyári, őszi munkavégzést. Ha igényt tart ilyen vagy ehhez hasonló kényelmi szolgáltatásokra, mindenképpen fogalmazza meg ajánlatkérésében.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |