Trágyavilla
Az állattartó gazdálkodásokban folyamatosan rengeteg trágya keletkezik, melyeknek fontos megfelelő kezelésük. A trágya nem hulladék, jól hasznosítható a mezőgazdaságban, ugyanis a trágyázott talaj tápanyagban gazdag. A trágyát azonban az egyes területek, szállítóeszközök között át szükséges rakodni. Erre az egyik legoptimálisabb megoldás egy olyan homlokrakodó vagy más mezőgazdasági gép, mely trágyavillával van felszerelve. A trágyavilla, mint nevéből is látszik, villaszerű csatolmány, így mindenféle, a szilárd trágyához hasonló anyagot képes kezelni. Tüskéi segítségével képes behatolni a bálák mélyére, és könnyűszerrel megemelni azt. A megemelt trágya nem csúszik le a villáról, és a tüskék között is legfeljebb csak egy kevés hullik ki. A trágyavilla univerzálisan használható szalmabálák mozgatására is.
1. Milyen munkagéphez keres trágyavillát?
Trágyavillákat mindenféle megoldással készítenek, így képesek igazodni a legkülönbözőbb homlokrakodókhoz és mezőgazdasági járművekhez. Leggyakrabban e gépek adaptereinek csatlakozói között vannak különbségek. Egyes rakodókhoz saját, egyedi szabványt vezettek be, némelyek univerzálisak. A legbiztosabb azonban az, ha az ajánlatkérésében leírja, pontosan milyen márkájú és típusú, évjáratú rakodójához keres adaptert.
2. Alászúrós vagy csiptetős kivitel lenne ideális?
A trágyavillákat alapvetően két konstrukcióval készítik. A legegyszerűbbek az alászúrós trágyavillák, ezek csupán alulról adnak tartást a trágyának. Drágább, de korszerűbb megoldást jelentenek a csiptetős adapterek: ezek nem csak alul, hanem a felső részükön is tüskékkel rendelkeznek, melyek hidraulikus munkahengerekkel nyithatók és csukhatók. Ezzel, nagyobb hatásfokkal biztosítja a szállított anyag leesés elleni védelmét. Sok csiptetős trágyavilláról leszerelhető a felső, hidraulikus rész, így képesek normál alászúrósként is funkcionálni.
3. Milyen munkaszélesség célszerű?
A trágyavillák munkaszélessége, mint a legtöbb adapteré, tetszés szerint megválasztható. Nagyjából 1,2 és 2,4 méter közé tehető a villák szélessége. A szélesebb villákkal több anyagot lehet megmozgatni, térfogatot és súlyt tekintve egyaránt. Célszerű azonban akkorát választani, ami illik a rakodó méretéhez, valamint teherbírásához.
4. Milyen hosszú tüskék szükségesek?
A villa ún. tüskékből tevődik össze, amik a tulajdonképpeni beszúrást és az anyag tartását, támasztását végzik. Ezen tüskék nagyjából 60-100 cm hosszúak, méretük általában gyártónként változik. Adott szélesség mellett hosszabb tüskékkel több anyag szedhető fel, de a súlypont is kissé előre tolódik, ezért mindenképpen a rakodóval arányos méretet célszerű választani. A tüskék gyakran cserélhetők is, így nagyfokú kopás, rozsdásodás esetén rendelhetők új darabok.
5. Hány tüskét szeretne?
A trágyavillák tüskéinek célja a szállított anyag megtámasztása. Egy adapteren körülbelül 8-12 tüske található, ami azonban függ a villa szélességétől is. Keskenyebbet értelemszerűen kevesebb, míg szélesebbet több tüskével szoktak felszerelni, de lehet átfedés a kettő között. Ha kisebb szélességű villán több tüske található, köztük kisebb lesz a távolság, így lazább szerkezetű trágya is mozgatható.
6. Használt vagy új trágyavilla beszerzésében gondolkodik?
A mezőgazdasági eszközök piacán is találhatók nem csak új, hanem már használt termékek. A régiek már “be vannak járatva”, biztosan működnek, áruk is jelentősen kedvezőbb. Az újonnan gyártottak nyilvánvalóan drágábbak, de biztosan található hozzájuk tartalék alkatrész, és sok esetben garancia is jár melléjük.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |