Vegytisztító gép
Vegytisztítási eljárást alkalmazunk vízben vagy mosószeres oldatban nem tisztítható textíliák, illetve konfekcionált ruházati termékek megtisztításához. A tisztítás mechanikai és kémiai részfolyamatai egyaránt szerves oldószerben játszódnak le.A vegytisztító gép az a – környezetvédelmi törvény által előírt – zárt rendszerű berendezés, mely tisztítja (mosás), kicentrifugázza (oldószer eltávolítása) és szárítja a vegytisztítandó termékeket. Az eljárás 1820-as évekbeli megszületése óta, számtalan változáson esett át és így a felhasznált berendezések is korszerűbbek lettek.
1. Mekkora legyen a gép kapacitása?
Vegytisztító gép vásárlása esetén először azt kell eldöntenünk, hogy mekkora legyen a berendezés kapacitása [kg], azaz egyszerre mennyi tisztítandó terméket tehetünk bele. Minél nagyobb a gépünk, annál kisebb lesz a tisztítás fajlagos költsége, de ezzel szemben megnő a beszerzés és az üzemeltetés költsége.
2. Milyen opciókat tartalmazzon a gép?
Miután az opciók ára 40-60 % kal is megnövelheti egy gép alapárát, feltétlen azt javasoljuk, hogy a vásárlás előtt személyes konzultációt folytassanak a gép forgalmazójával az opciók tekintetében. Így fontos megadni 2 vagy három tartályos gép kell e nekünk, a persál eltávolítás módja automatikus, teljesen zárt legyen, kell e víztakarékos szelep, Multiszorb, hátfaltisztító, tűfogó, miből legyenek a tartályok, roszdamentes anyag vagy más, kell e kompresszor vagy sem, stb.
Nagyon fontos a konzultáción annak a tisztázása is, hogy hol, milyen környezetben, mekkora légköbméterű helységben fog a gép dolgozni, befér e az ajtón, a szállítási útvonalon, milyen alap kell neki, hogyan lehet a kötelező kényszerszellőztetést megoldani stb.Követeljük meg a szállítótól hogy a tervezéssel, engedélyeztetéssel együtt vállalja el a kivitelezést, a gép szállítását és beüzemelését, ezzel nagyon sok problémától tudjuk magunkat megvédeni. Kérjük az üzembe helyezéshez illetve az engedélyeztetéshez szükséges minden szükséges dokumentum szállítását a géphez. pl. Oldószer kezelési terv, Havária terv (baleset esetére), Veszélyes anyag kezelési terv, Veszélyes hulladék kezelési terv.stb.
3. Milyen oldószerrel dolgozzon a gép?
A korszerű vegytisztító gépek többsége klórozott szénhidrogénnel (legfőképp perklór-etilén) dolgozik, azonban lehetőségünk van más oldószert használó berendezés vásárlására is: oldószeres-vizes, tisztán vízzel működő vagy szénhidrogén vegyülettel tisztító. A csak vízzel üzemelő gépek kísérleti stádiumban vannak, azonban a szénhidrogén vegyülettel tisztító berendezések a legmodernebb vegytisztítók.
4. Mekkora a rendelkezésre álló hely?
Kisebb szalonok esetén elengedhetetlen, ipari környezet esetén sem elhanyagolható szempont a rendelkezésre álló hely megadása, mellyel maximalizálhatjuk a vegytisztító gépünk 3 dimenzió menti méreteit (hossz – szélesség – magasság).
5. Mekkora legyen a mosási és a centrifugálási sebesség?
Berendezésünk mosási és centrifugálási sebességét a dob mérete, a gép kapacitása, a hajtómotor típusa (fordulatszáma és adott fordulaton a leadott nyomaték) és a tisztítandó termék/termékek tulajdonságai befolyásolják. Ezek alapján kell meghatározni a minimális és maximális fordulatszámot, amivel a gép még biztonságosan, de gazdaságosan üzemeltethető. Ha több lehetőség közül nem tudunk választani, akkor nyugodtan kérjük a gyártó segítségét.
6. Szeretnénk-e bármilyen kiegészítőt? Van-e valamilyen speciális igényünk?
A legtöbb vegytisztító géphez számos kiegészítő is rendelhető: pl. tartályok, szűrők, külső légszűrő, stb.. Ha van bármilyen speciális igényünk a géppel kapcsolatban, akkor azt is mindenképp jelezzük.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |