Pulzoximéter
A pulzoximéter az artériákban a véroxigén szaturáció és pulzusszám meghatározására használható. Az eszköz segítségével jól látható, hogy csökken-e az oxigén ellátottság (hypoxemia). Véroxigén szaturáció azt jelenti, hogy a vérben a vörösvértestek hány százaléka szállít oxigént és hány százaléka nem. Ha nem mesterségesen idézik elő a véroxigén telítettség csökkenését, akkor biztos, hogy normálistól eltérő élettani folyamat okozza, mivel futás vagy fizikai munka nem idéz elő ilyet. Az érzékelők ujjracsiptethető kivitelben kerülnek forgalmazásra. A mérési eljárás non-invazív, azaz roncsolás mentesen és folyamatosan képes mérni. Az orvosi gyakorlatban sűrűn használják altatott betegeknél, szülésnél, betegszállításnál.
1. Mekkora a mérendő pulzustartomány? (bpm vagy ütés/perc)
Itt az alsó és felső határt szeretnénk kideríteni, hogy mettől meddig szükséges a páciens pulzusát mérni. Kórházi körülmények között fontos, hogy minél szélesebb tartományban képesek legyünk meghatározni a betegek pulzusát, hogy tudjuk milyen sürgős a beavatkozás. Ezzel szemben lakossági használat esetén túl extrém értékek nagyon kis valószínűséggel jelenhetnek meg. Az alsó határ 20-30 bpm ezeknél az eszközöknél, míg a felső 200-tól egészen 300 bpm-ig terjed.
2. Mekkora a mérendő SpO2 tartomány? (%)
SaO2 az artéria valós oxigén telítettségének jele. SpO2 a pulzoximéter által mért oxigén telítettség, ha ez az érték 96% akkor az azt jelenti, hogy a vörösvértestek 96%-a szállít oxigént és 4%-a nem. Értelemszerűen ez az érték 0 és 100% között mozoghat, de általában 40% alatt már nincs sok értelme mérni.
3. Intézeti vagy otthoni használatra keres pulzoximétert?
Vannak típusok, amelyeket kórházi használatra gyártanak, illetve vannak, amelyeket otthon válogatott tevékenységek közben is használhatunk. A kórházi kivitel nagyobb memóriával bír, hálózatról is működtethető, akár több csatornás is lehet.
4. Mekkora a megengedhető hiba értéke?
Az SaO2 és SpO2 értékek közti különbséget nevezzük a műszer hibájának, vagy bizonytalanságának. A mai modern készülékek már 3% alatti hibával bírnak. Ha kisebb hibával mér a szerkezet, akkor hamarabb tudja biztosan jelezni az elváltozást, ezért ez egy lényeges szempont a kiválasztás során.
5. Van-e méret, illetve súly kritérium?
A méret és a súly is döntési tényező lehet. Léteznek asztali kivitelben, amelyek nagyobb memóriával bírnak, ezek súlya és mérete jelentős. Továbbá kis ujjracsíptethető kivitelben, mindenféle kábelezés nélkül.
6. Vonaldiagram és szaturációs görbe megjelenítésére van-e szükség?
A magasabb árkategóriás pulzoximéterek tendenciák és diagramok kijelzésére is alkalmasak, ezért érdemes eldöntenünk igényeljük-e ezeket és ehhez hasonló más funkciókat.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |