Pálinkafőző
Sokan szeretik nagyszerű hungarikumainkat, amelyek közül talán a legismertebb a pálinka. Megvásárolható a boltokban is, de előállítható akár otthon is, saját receptje alapján. Erre a célra nagyon sok fajtájú és kivitelű pálinkafőző áll rendelkezésre, amellyel kisebb-nagyobb mennyiségben főzhet szíverősítőt sokak örömére. Az otthoni felhasználásra alkalmas berendezéseken kívül természetes elérhetőek ipari méretű pálinkafőzők is, melyekkel nagy mennyiségű gyümölcs is feldolgozható.
1. Egy- vagy kétlépcsős rendszerű szerkezetre van szüksége?
Az egy- és kétlépcsős pálinkafőző abban különbözik, hogy az egylépéses a cefréből közvetlenül állítja elő a kívánt szeszt. A kétlépéses a cefréből előbb alszeszt készít, majd azt újrafőzve állítja elő a pálinkát. Vannak azonban kettős kivitelek, amelyek ugyanúgy alkalmasak az egy és kétlépcsős főzésre is. Kétlépcsős főzésnél előbb elválasztják az illókat a szárazanyagoktól - vagyis a cefréből vizet, alkoholt és aromákat vonnak ki. Az első főzéssel előállított úgynevezett alszesz, fogyasztásra alkalmatlan és nincsen semmiféle elválasztás, az csak a következő lepárlásnál lesz, amit finomításnak neveznek - víz további kivonásával koncentrálják, majd elválasztják az értékes középpárlatot az elő- és utópárlattól. Egylépcsős lepárlók felépítése és működése is bonyolultabb ráadásul áruk is igen magas lehet, ám gyorsabb lepárlást biztosít, mint a kétlépcsős kivitelű.
2. Mekkora űrmérettel rendelkezzen a pálinkafőző?
Az eszköz űrmérete határozza meg, mekkora mennyiségű cefre befogadására képes, azaz hogy egy töltéssel mekkora mennyiséget tud lefőzni. Minél nagyobb térfogattal rendelkezik a pálinkafőző, annál kevesebb újratöltéssel készíthető el a párlat. Tehát nagyobb mennyiségű cefre kifőzésére érdemes nagyobb térfogatú berendezést beszerezni.
3. Milyen tüzelésű berendezést szeretne?
Pálinkafőző berendezések elérhetők fa vagy gáz tüzeléssel és elektromos fűtéssel is. Fa és gáz tüzelés esetén a lángok közvetlenül melegítik az üstöt, míg elektromos fűtésnél fűtőszálak melegítik a hő közlő víz- vagy olajfürdőt. A fa- és gáztüzelésű főzők alkalmasabbak nagy mennyiségű cefre kifőzésére, viszont elektromos társaik egyenletesebb melegítést biztosítanak.
4. Szimpla vagy duplafalú berendezést keres?
Szimpla falú főzők esetén egy néhány milliméteres lemez van a tűztér és a cefre között, ami az üst alját képezi. Dupla falú esetén, nevéből adódóan két lemez található egymástól kis távolságra, köztük olaj vagy víz közeggel. A különbség a felfűtés idejében mutatkozik meg jelentősen, hiszen szimplafalú esetén a tűz közvetlen melegíti a fenéklemezt, ami közvetlenül érintkezik a cefrével. Ezeknek a felfűtési ideje kb. 40-60 perc, amíg a cefre hőfoka eléri a 80-90°C-ot. Duplafalú esetén előbb a közvetítő közeg melegszik fel, ami miatt a felfűtési idő másfél óránál is többet vehet igénybe. A szimplafalú ugyan gyorsabban felfűthető, viszont a közvetítő közeggel ellátott duplafalú főzőben egyenletesebb a hő eloszlás, nehezebben ég oda a cefre.
5. Tartályos vagy átfolyó rendszerű hűtésre van szüksége?
Tartályos hűtés esetén a hűtőspirál egy tartályban helyezkedik el, amit a főzés elején feltöltenek és így kondenzálódik a kész párlat. Átfolyó hűtés esetén alacsony nyomású, de állandó vízkeringésre van szükség. Ez hatékonyabb eljárás, hiszen az áramló folyadék jobb hőcserélő tulajdonságokkal rendelkezik. Ezen kívül vannak kombinált hűtésű kivitelek is, ahol a tartály nagy mennyiségű vízét folyamatosan cserélik.
6. Milyen kiegészítő berendezéseket igényel?
A pálinkafőzőkhöz különböző kiegészítő eszközöket, berendezéseket kérhet. Igény szerint beépíthető fenékkeverő, amely a cefrét a főzés során kavarja, ezzel megakadályozza annak odaégését. A berendezések felszerelhetők aroma- és dúsító toronnyal, amelyekkel még minőségibb párlatot állíthat elő. Ezen kívül sok más eszközzel ellátható a berendezés, többek között üstkiöntő, állvány, hőmérők és szűrők.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |