Grafitos polisztirol lemez
Az grafit hővezetése négy tételből áll: Egyrészről a polisztirol cellafalakból, másrészt a cellák falába bezárt levegő vezetésével, illetve a levegő konvekciójával, a hideg és meleg cellafalak hőmérséklet különbségének köszönhetően sugározva távozik a hő. Az utóbbi tétel csökkentésére speciális anyagokat (grafitot) adnak az EPS anyagához. Éppen ezért rendelkezik szürke színnel. Ezekre a szigetelőanyagokra nagy méretpontosság jellemző, ezért elsősorban homlokzati hőszigetelésre használják, de jellemző tulajdonságait figyelembe véve számos épületelem szigetelhető vele, ahol jelentős hőszigetelés elérése a cél. Általában az jellemező, hogy a jobb szigetelés minél vastagabb szigetelőréteget igényel. Mivel azonban a grafit lemezek az elvárt értéket kisebb vastagságban is elérik, szigetelése olcsóbbá válhat, nem beszélve arról, ha a szigetelendő terület helykorlátozott.
1. Milyen típusú házra szeretné alkalmazni a szigetelést?
Elsőként adja meg, hogy milyen jellegű az az épület (pl.: családi ház, többszintes társasház, irodaépület), amelyet szigetelni kíván.
2. Mekkora legyen a grafitos szigetelő vastagsága?
Alapvető jellemző a méret, azaz a szigetelő vastagsága. Ennek meghatározásához számos szempontot kell figyelembe venni, elsősorban azt, hogy első szigetelésről van-e szó, vagy a korábbi szigetelőréteg megerősítéséről. Emellett a vastagság függ még a felhasználási területtől, a gyártók más és más vastagságot ajánlanak különböző építőanyagból kivitelezett épületek esetén.
3. Mekkora hőátbocsátási tényezővel rendelkezzen a szigetelés?
A szigetelőanyagok hatékonyságának legjobb mutatója a hőátbocsátási tényező. A homlokzati szigetelőanyagok esetében ez nagyjából 0,034-0,04 W/mK. Minél kisebb ez az érték, annál kedvezőbb hőszigetelésű a termék.
4. Milyen tűzállósági tulajdonsággal rendelkezzen a termék?
A szigetelőanyagok körében a grafitos rendelkezik az egyik legmagasabb tűzállósággal, azonban ennek mértéke termékenként eltérő lehet. Ennek megfelelően fontos annak felmérése, hogy a szigetelésnek milyen mértékben kell hozzájárulnia az épület tűzállóságához.
5. Fontos-e, hogy hangszigetelő is legyen a szigetelés?
Bár minden grafitos szigetelő rendelkezik bizonyos fokú hangszigeteléssel, léteznek olyan lemezek, melyek kiemelt hangelnyelésűek, ezért meghatározó szempont a kiválasztáskor a hangszigetelés mértéke is. Egy családi ház esetében például elegendő a klasszikus szigetelőanyag, míg egy rádióstúdió esetében a hangszigetelés fontos elemét képezheti a megfelelően megválasztott szigetelőanyag, ezért fontos a felhasználási terület meghatározása is.
6. Milyen és mekkora mennyiségű rögzítőanyagot rendel a termékhez?
A homlokzati hőszigetelést először ragasztóanyaggal, majd dűbellel és csavarral rögzítik. Adja meg, hogy ezekből mekkora mennyiségre van szüksége. Ha nem biztos a dűbel méretében, illetve a ragasztó típusában, akkor kérjen segítséget a forgalmazótól.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |