Merülő átemelő szivattyú
Merülő átemelő szivattyúkat általában nagyobb mennyiségű víz, szennyvíz átemelésére használják ipari vagy akár háztáji környezetben. Szivattyúzáskor teljes egészében lemerítik a berendezést a víz alá, melynek köszönhetően nem kell szívnia csak a befoglaló közegét kell a magasba nyomnia, így megelőzhetőek a kavitáció hatásfok rontó hatásai. Ezen szivattyúk a kialakításuknak köszönhetően nagyobb teljesítménnyel bírnak és hatásfokuk is igen kedvező.
1. Hol és milyen minőségű közeg szállítására kívánja alkalmazni a szivattyút?
A közeg minősége alatt, annak fajtájára és szennyezettségére kell gondolni, úgy, mint például homokszemcsékben gazdag tóvíz. Ezt azért elengedhetetlen megadnia, mert kialakítástól függően más és más közeg szennyezettségi szintig üzemképesek a különböző szivattyúk. Az általános célúak nagyjából 150 g/liter szennyezettségig használhatóak.
2. Mekkora emelési magassággal rendelkezzen a szivattyú?
Szivattyúk fontos tulajdonsága az emelési magasságuk, melyet méterben szokás megadni és mely azt a magasságot jelenti, ameddig a szivattyú képes a közeget feljuttatni. Ez a paraméter igen széles skálán változik, gyengébb szivattyúk esetében nagyjából 5-6 méternél kezdődik, de komolyabb darabok akár 70-80 méterig is képesek eljuttatni a közeget.
3. Mekkora szállítási teljesítménnyel rendelkezzen?
A szivattyúk szállítási teljesítménye azt határozza meg, hogy egy perc alatt hány liter folyadékot képes a nyomóoldali csövön keresztül a kívánt helyre juttatni. Ez a paraméter szintén széles skálán változik, kisebb berendezések nagyjából 10 liter/perc teljesítménytől állnak a rendelkezésére, de a nagyobbak akár 300-400 litert is képesek megmozgatni egy perc leforgása alatt.
4. Milyen hosszú tápkábellel ellátott szivattyút szeretne?
Érdemes átgondolnia azt is, hogy hova kívánja helyezni az átemelő szivattyút, hiszen ezen berendezések működtetéséhez többnyire elektromos hálózat szükséges mely ajánlott, hogy ne legyen messzebb, mint a szivattyú tápkábelének a hossza. Továbbá érdemes azt is figyelembe vennie, hogy merülő átemelő szivattyúkat gyártanak egy-, illetve háromfázisú motorral is, így a berendezést ennek megfelelő hálózatról szükséges üzemeltetni. Amennyiben tudja, hogy hol fog elhelyezkedni a szivattyú és, hogy hol áll rendelkezésére hálózati kapcsolat, lehet sejtése a tápkábel szükséges hosszáról.
5. Mekkora nyomóoldali csatlakozás lenne a legideálisabb?
Gondolja végig, hogy milyen hálózatra szeretné rákötni a szivattyú nyomóoldali csatlakozását. Ez a csatlakozóméret berendezésenként változik, így érdemes utána néznie, hogy milyen hálózat áll a rendelkezésére, vagy ha még nem lett kiépítve milyen lenne a legideálisabb. Csatlakozó méretet a legtöbb esetben collban adják meg, hiszen a legtöbb csővezeték mérete is ilyen rendszerben van megadva.
6. Milyen hőmérsékletű közeget szeretne a szivattyúval szállítani?
A közeghőmérséklet azért fontos, mert sok szivattyú járókereke műanyagból készül és így maximum 30-35°C-os közeg szállítására használhatóak. Ez a legtöbb esetben elegendőnek bizonyul, de természetes vannak speciálisabb célra tervezett szivattyúk is, melyekkel akár 90-110°C-os folyadék szállítása is megoldható.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |