Gyalogkíséretű magasemelésű raklapszállító
A raklapok tulajdonképpen olyan egyedi vagy szabványosított fa, műanyag paletták, melyekre nagyobb méretű és tömegű áru rakodható, valamint segítségével az könnyen mozgatható. A mozgatás eszközei lehetnek targoncák, de ha a rakományt csak rövid távolságokon, közepesen nagy magasságokban kell mozgatni, sokkal olcsóbb, ideálisabb megoldást jelentenek az elektromos működésű, gyalogkíséretű raklapszállítók. Ezen villás gépek tökéletesen illeszkednek a raklapok zsebeibe, és könnyedén a talajszint fölé emelik a terhet. Ezek után a raklapemelő görgőinek és elektromos hajtásának köszönhetően a mozgatást is akárki gond nélkül el tudja végezni.
1. Milyen emelési magasság ideális?
A magasemelésű raklapszállítók méteres magasságokba képesek a rakományt megemelni, így nem csak annak vízszintes szállítása, hanem polcok közti pakolása is megoldott. A magasemelésű gépek között megkülönböztethetők többféle emelési magasságúak: a kisebbek csupán 1,5, de a nagyobbak 5 méterre is képesek megemelni a raklapokat. A választás során azt kell szem előtt tartani, hogy mekkora polcok között történik a mozgatás, esetleg kamionról, teherautóról le, vagy azokra fel is szükséges-e pakolni.
2. Mekkora teherbírás elvárt?
A megfelelő eszközre való igény meghatározása során arra is ügyelni kell, hogy a gép elbírja az emelni kívánt rakományt. Célszerű kissé túlbecsülni ezt, hogy ha esetleg alkalmanként nagy súlyt is mozgatni kell, arra is legyen mód. Ha viszont legtöbbször csupán egy-egy tonna mozgatása szükséges, felesleges két tonna teherbírású eszközt választani, mert annak beszerzési, üzemeltetési költsége is jelentősebb. A tipikus teherbírási értékek 1000-2500 kg között találhatók.
3. Milyen gyakran használná a raklapszállítót?
A gyalogkíséretű raklapszállítók elektromotoros meghajtásúak, így akkumulátor szükségeltetik működtetésükhöz. Az akkumulátorok azonban többféle kapacitással elérhetők. Amennyiben csak ritkábban üzemeltetjük a gépet, napi 1-2 alkalommal, és akkor is csak rövid távolságokon, elegendő egy kisebb akkumulátor. Ha azonban a műszak alatt a raklapszállító jelentősen ki van használva, érdemes nagy kapacitású energiaforrást választani, hogy minél kevesebbszer kelljen megállni, újratölteni vagy akkumulátort cserélni.
4. Milyen sebességgel működjön a gép?
A gyalogkíséretű raklapszállítók egyik fontos jellemzője a menetsebesség, azaz az a gyorsaság, amivel a gép haladni tud. Az eszköz gyalogkíséretű jellegéből következik, hogy a haladási sebesség korlátozott, igazodnia kell a kezelő sétájának sebességéhez. Ha túl gyors volna, az üzemeltető nem tudna lépést tartani vele. A raklapszállítók maximális sebessége eszerint 3-6 km/h közötti.
5. Milyen hosszú villa szükséges?
A raklapemelők villás szerkezetűek, hogy a raklapon kialakított zsebekbe gond nélkül beilleszkedjenek. A különböző raklapok zsebei is közel egyforma távolságra helyezkednek el egymástól, így a villák szélességei is ehhez igazodnak. A hosszokban azonban adódnak különbségek: legalább akkorák, hogy egy szabványos raklap elférjen rajtuk, de igény szerint kérhetők ettől eltérőek is, melyek más szerkezetű palettákat, dobozokat is kellő biztonsággal képesek megtartani. A szabványos hosszúság 1150 mm, tehát ettől eltérő méret esetén is ebben a nagyságrendben kell gondolkodnunk.
6. Óhajt-e valamilyen kiegészítőt a raklapszállítóhoz?
A raklapszállítók többféle extra, választható eszközzel felszerelhetők. Számos típus lehetőséget kínál fel- és lehajtható vezetőállás rászerelésére, így nagyobb munkasebesség esetén a kezelőt is a gép szállítja. Más kivitelek vizespalack-, papír- és tolltartóval is elláthatók, amik szintén az operátor kényelemre szolgálnak. Célszerű lehet egy borostyán sárga villogóval is ellátni a raklapszállítót, hogy közeledését jelezze az útjában állók számára.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |