Kültéri villástargonca
1. Elektromos vagy dízel-/gázüzemű targoncát szeretne?
Energiaátviteli, működési mód szerint a modern targoncák két nagy csoportba sorolhatók. Kisebb tömegek mozgatására a könnyebb szerkezetű, méretben is kisebb elektromos, akkumulátoros targoncák célszerűek. Ezen kívül léteznek még dízellel és LPG-gázzal működő típusok is. Ezek a robbanómotoros kialakítások nagyobb nyomatékkal rendelkeznek, nagyobb utazósebességet képesek elérni, és teherbírásuk is magasabb.
2. Mekkora teherbírással rendelkezzen a targonca?
A targonca erejének egyik legfőbb mutatója a teherbírása. Ez jellemzi azt, hogy mi az a maximális tömeg, amit még képes megemelni. A megfelelő típus kiválasztásához ezért meg kell határozni, hogy a targonca által emelendő rakományok közül melyiknek a legnagyobb a tömege, és ennek függvényében meghatározni a teherbírást. Célszerű lehet kicsit túlméretezni is, hogy az emelés ne terhelje meg nagyon a járművet, vagy hogy ritkábban előforduló nagyobb rakományt is mozgatni tudjunk.
3. Milyen magasra óhajtja emelni a rakományt?
A villás targoncák másik fontos jellemzője az emelési magasság. Ez azt mutatja meg, hogy a jármű legfeljebb milyen magasra képes felemelni a terhet. Ha csak a földfelszín közelében szeretnénk rakományt mozgatni, elegendő az alacsony magasság. Nagy magasság ajánlott azonban, ha a rakományokat egymásra vagy polcszerkezetre kívánjuk helyezni, esetleg teherautóra, kamionra ki- és berakodni.
4. Mennyi helye van a targoncának megfordulni?
A különböző kivitelek más-más fordulókörrel rendelkeznek, azaz különböző ívekben tudnak kanyart bevenni. Amennyiben elegendő terület áll rendelkezésre a rakományok között, a fordulókör nagyságát nem mindig kell figyelembe venni. Szűk helyeken viszont fontos, hogy a jó manőverezhetőség érdekében a targonca kis fordulókörrel rendelkezzen. Egyes kialakítások (pl. háromkerekű targoncák) képesek fordulókör nélkül, azaz egy helyben megfordulni.
5. Milyen villahosszúságú targoncára van szüksége?
A rakomány akkor mozgatható biztonságosan, ha annak hosszmérete nem nagyobb a villa hosszánál. Ha annál hosszabb, fennáll a veszély, hogy a teher menet közben vagy fékezéskor lecsúszik, ami rosszabb esetben balesetet is okozhat. Ezért célszerű megválasztani a villa hosszát akkorára, hogy a jármű biztonságosan üzemeljen, de még manőverezhető is legyen a szűkebb helyeken.
6. Milyen kivitelű targoncát igényel?
A targoncák kaphatók ajtóval felszerelve, de ajtó nélküli kiviteleket is forgalmaznak. Az ajtó nélküliek előnye, hogy a vezető könnyen ki- és be tud szállni a járműbe, és jobban belátja az őt környező területet is. Zord időjárási körülmények között azonban a vezető ki van téve esőnek, hónak, szélnek, ami zavarja munkájának végzésében, így ez elsősorban fedett vagy féltetős területen optimális. A zárt fülkés típusok védik a vezetőt a külső behatások elől, és némely esetben még fűtéssel és légkondicionálással is ellátottak.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |