Membrán tetőfólia
A tetőfóliák épületek tetőfedő anyagai, pl. cserepek alá helyezett fóliák, melyek extra szigetelést és külső behatások, csapadék elleni védelmet nyújtanak. Megakadályozzák, hogy ezen káros hatások bejussanak a tetőtérbe, ezzel rontva ház belső szerkezetét, légkörét. A membrán fóliák konkrétan arra a célra lettek kifejlesztve, hogy a házon belül, a padlás- vagy tetőtérben megrekedt párát átengedjék, ki a környezetbe, ezzel megakadályozva a tetőszerkezeti elemek, szigetelés penészesedését, minőségi romlását. Fordított irányban nem működik, azaz a külső pára és csapadék nem juthat be.
1. Hány négyzetméterre van összesen szüksége?
A hőtükrös fóliák tekercses kiszerelésben kaphatók, melyek legtöbbször 1,2 m szélesek, hosszuk pedig 25-75 m körül mozog, így egy tekercs 30-100 m2 felület lefedésére elegendő. A szükséges tekercsszám kiszámításához ezért fontos felmérni, hogy mekkora felületet kívánunk befedni, mekkorák a ráhagyások, kell-e méretre szabni darabokat.
2. Milyen páraáteresztő képességgel rendelkezzen a fólia?
A fóliák lélegző képességét az egyenértékű légréteg vastagsággal (jele: Sd) lehet megadni. Ez megmutatja azt, hogy ha a fóliát levegővel helyettesítenénk, milyen vastagság lenne szükséges belőle, hogy adott idő alatt adott mennyiségű pára azon átjusson. Mivel a páraáteresztő fóliánál az áteresztés a fontos, így a kisebb Sd érték a jobb.
3. Mekkora a tető dőlésszöge?
Fontos jellemző a tető dőlésszöge, mert a különböző típusú fóliákat gyártóik csak bizonyos lejtés felett ajánlják. Léteznek azonban kimondottan alacsony lejtésű vagy lapostetőkhöz készült fóliák is.
4. Ki van-e téve fokozott hőterhelésnek a tetőtér?
A fóliák csak adott hőmérsékletig garantálják minőségüket, magas hőhatásra meglágyulnak, elhasználódnak. Ez akkor fordul elő, ha nem cseréptető, hanem pl. fém trapézlemez alá kerül a fólia. Ezen felül különböző éghetőségi kategóriába sorolják őket, mint a legtöbb építőanyagot. Ha van valamilyen különleges kívánsága a hőállósággal és éghetőséggel szemben, mindenképp említse meg ajánlatkérésében.
5. Öntapadós vagy felszegelhető típus lenne ideálisabb?
A páradiffúziós fóliák kaphatók öntapadós és szegelhető kivitelben is. Az öntapadósok előnye, hogy felrakásuk igen egyszerű és gyors, hátrányuk azonban, hogy a ragasztás egy idő után elengedhet. A felszegelhető típusok felhelyezése több munkával jár, de a szegek biztos tartást jelentenek.
6. Szükségesek-e kiegészítő eszközök is a hőtükrös párazáró fóliához?
A felszerelést megkönnyítik, és a szigetelést javíthatják különböző kiegészítő termékek. Kapható a fóliákhoz készült ragasztószalag, mely még biztosabb rögzítést ad a fóliának. Rendelkezésre állnak ezen felül még különböző tömítő paszták és kenhető tömítések a kihagyott vagy be nem fedhető rések tömítésére
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |