Széndioxiddal oltó tűzoltókészülék
A szén-dioxid természetes oltóanyag. Hatása azon alapul, hogy kiszorítja az oltás helyéről az égést tápláló oxigént. A CO2 a palackban folyékony halmazállapotú, az oltás során, amikor a palackból kiáramlik gázzá alakul, ez a folyamat jelentős hőelvonással jár a környezetből. Előnyös tulajdonsága, hogy nem okoz maradó szennyezést, ezért olyan helyen ajánlott a használata, ahol fontos a tiszta oltás. Kültéren a hatásfoka a levegő mozgása miatt jelentősen lecsökkenhet, nagy légterű zárt helyeken alkalmazható a legjobban.
1. Mekkora töltősúlyú széndioxiddal oltó berendezést szeretnénk?
A széndioxiddal oltó készülékek cseppfolyós állapotban tartalmazzák az oltóanyagot, majd az oltás során a kiáramló CO2 gáz halmazállapotúvá válik. Határozzuk meg, hogy mekkora töltősúlyú palackra van szükségünk. A palackok általános alapanyaga alumínium és acél, az alumínium palack könnyíthet a berendezés összsúlyán.
2. Mekkora hatótávolságú készüléket szeretnénk?
A széndioxiddal oltó berendezések elsősorban beltéren használhatók nagyobb hatásfokkal, kültéren a levegő mozgása okozza a rosszabb teljesítményt. Adjuk meg, hogy mekkora hatótávolságú oltókészüléket szeretnénk.
3. Újratölthető tűzoltókészüléket szeretnénk?
A széndioxiddal oltó palackok az élettartamuk alatt újratölthetők. Minden használat után és bizonyos időközönként szükséges szakemberrel ellenőriztetni az oltóberendezéseket.
4. Milyen hőmérsékleti feltételeknek kell megfelelnie a palacknak?
A tűzoltó berendezések ideális működéséhez a megfelelő hőmérsékleti tartományon belül kell üzemeltetni őket. Ha különösen magas vagy alacsony hőmérsékletű helyre keresünk palackot, jelezzük az ajánlatkérés során.
5. Mekkora feszültség mellett legyen képes oltani a széndioxiddal oltó tűzoltókészülék?
A széndioxiddal oltó berendezések fő alkalmazási területe az elektromos tüzek oltása. Mivel az oltás gáz segítségével történik, így kevés a maradó szennyeződés, és az elektromos berendezéseket nem rongálja meg az oltóanyag. Adjuk meg az ajánlatkérésben, hogy mekkora feszültségű hely biztosítására keresünk eszközt.
6. Milyen oltóteljesítménnyel bírjon a készülék?
A tűzoltó készülékek besorolására egységtüzek kerültek megállapításra. A vizsgálat során a felépített tüzeket a megfelelő időn belül el kell oltania a készüléknek, hogy megkaphassa az adott minősítést. Az egységtüzek az A (a tüzet szilárd, legtöbbször szerves anyag táplálja, lángolva és/vagy parázzsal, izzással égnek), B (a tüzet folyékony anyag, vagy cseppfolyós szilárd anyag táplálja), és C (valamilyen gáz ég) tűzosztályokra került megállapításra. Adjuk meg az elvárt oltóteljesítményt.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |