Tűzjelző rendszer
A tűzjelző rendszer feladata a tűz keletkezésének korai észlelése az emberi élet és a vagyontárgyak védelme érdekében. Léteznek hagyományos, valamint intelligens tűzjelző rendszerek. A rendszerek egy tűzjelző központból, kézi jelzésadókból, különböző jelzőeszközökből (hang-, fény-, illetve hang- és fényjelzőkből) és automatikus érzékelőkből állnak. A tűzjelző rendszer tervezése, telepítése és karbantartása kizárólag az Országos Tűzvédelmi Szabályzatban meghatározott módon történhet. A szabályzat rendelkezik arról is, hogy hazánkban mely létesítményekben kötelező a tűzjelző rendszerek telepítése.
1. Milyen épületbe szeretne tűzjelző rendszert telepíteni?
Tűzjelző rendszer kiválasztásakor először adjuk meg, hogy milyen típusú és mekkora területű, egy vagy több légterű épületbe szánjuk a berendezést, hiszen bizonyos modellek kifejezetten a kisebb, a közepes vagy nagy épületekben való tűzjelző rendszer kialakításához alkalmasak, ez határozza meg ugyanis, hogy hány érzékelő gyűrűre lesz szükség a biztonságos működéshez.
2. Van-e már valamilyen biztonsági rendszer telepítve az épületben?
Ne feledkezzünk meg arról sem hogy, milyen egyéb biztonsági berendezésekkel rendelkezünk (pl.: behatolásjelző rendszer, beléptető rendszer és CCTV rendszer stb.), hiszen a megfelelő modell kiválasztásával lehetséges ezeket egy egységes és könnyen használható felületen, egy rendszerbe kapcsolva kezelni.
3. Azonosítható legyen-e a veszélyforrás pontos helye?
A pontos hely azonosítására a címzett tűzjelző rendszerek alkalmasak, ahol a füstérzékelők egyénileg címezve szerepelnek az áramkörben, így pontosan azonosítható lesz a hő- vagy füstérzékelő pontos helye, illetve riasztásnál a tűz keletkezésének helye. Erre a megoldásra természetesen a több légterű épületeknél lehet szükség.
4. Hány eszközt kíván telepíteni?
Vegyük számba azt is, hogy hány eszközt szeretnénk a csatlakoztatni a rendszerhez (pl. oltórendszerek). Itt persze érdemes hosszabb távon gondolkodni, hátha a későbbiekben még bővíteni szeretnénk a rendszerünket.
5. Milyen igénye van a rendszer kijelzői terén?
Többnyire már színes LCD kijelzővel látják el az egyes rendszereket. Amennyiben szükséges számunkra, hogy támogassa a magyar nyelvű megjelenítést, akkor ezt is érdemes az ajánlatkéréskor jelezni.
6. Mekkora áramfogyasztású berendezéseket szeretne beszerezni?
Mint minden elektromos berendezés a tűzjelző rendszer is áramfogyasztással jár. Ha fontos szempont a költséghatékony üzemeltetés, választhatunk alacsonyabb áramfogyasztású rendszereket is.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |