Fedett medence
A zárt, mutatós fedett medencékben, mivel zárt területen helyezkedik el maga a medence test és a benne lévő víz, kevésbé koszolódik, kevésbé telepednek meg benne az algák, egyéb vízi növények, kórokozók és baktériumok. Aki tehát a fedett medencét választja, kevesebb tisztítószerrel is kell számolnia, mindemellett pedig a medencefűtés is könnyebben kivitelezhető, hiszen a fedett medence eleve hosszabb ideig optimális hőmérsékleten tartja a vizet, a solar medencefedésnek köszönhetően pedig a nap energiája által a vizet felmelegíti és hosszú távon meleg tartja.
A mai technológiának köszönhetően a legtöbb fedett medence fedési anyaga UV-stabil, hő- és ütésálló tulajdonságokkal rendelkezik.
1. Mekkora fedett medencét szeretne?
A medencék többféle méretben kaphatók, ami szélességi és hosszúsági méreteiket illeti. A méret kiválasztásakor azt a szempontot kell figyelembe venni, hogy egyszerre körülbelül hány ember fog tartózkodni a medencében. Egy három-négy fős családnak elegendő egy kisebb medence, mellyel a vízfelhasználás is kevesebb. Ha azonban nagyobb házibulikat is rendeznénk, akár 10 főnek is el kell férnie.
2. Milyen mélységű legyen a medence?
A szélességi méretek mellett érdemes külön említést tenni a mélységről is. A méretek nagyjából 70-200 cm között változnak. Kisgyermekes családoknak érdemes kisebb mélységű medencét választani a biztonság érdekében. Természetesen a megfelelő engedéllyel a 2 méternél mélyebb is rendelhető.
3. Milyen alakú medence megfelelő az Ön számára?
A medencéket több alakban is készítik. A szokásos kör alak mellett léteznek még ovális, szögletes medencék, illetve a legkülönfélébb igényeknek megfelelők. A választáskor így lehetőségünk van dönteni, hogy melyik szimpatikusabb, melyik illik bele jobban a kerti környezetbe.
4. Kívánja-e földbe süllyeszteni a medencét?
Egyes típusú medencéket nem csak a felszínen lehet felállítani, hanem beépíthetők a talajszint alá is. Ez jelentősen olcsóbb megoldás, mint egy rendes medence építése, de ugyanolyan élményt nyújt. A felszínre azonban csak a kisebb méretűeket érdemes építeni, a nagyobbakat inkább a földdel egy szintbe szokás telepíteni.
5. Milyen igényei vannak a medence fedését illetően?
A fürdőszezon meghosszabbítását, ill. az időjárás viszontagságainak kivédését a medence víz fűtésével és az úszómedence-lefedésekkel lehet megoldani. A fedések a nap melegét átengedik, a hűvös levegőt kívül tartják és hőcsapdaként működve a medence vizét is felmelegítik. A fedés alatti tér hőmérséklete majdnem megegyezik a vízével, így az esti vagy hajnali lehűlések sem befolyásolják a fürdőzési kedvünket. A medencefedés használata jelentősen csökkenti a medencevíz fűtési költségét. Többféle fedőmódszer is létezik a buborékfólia a párolgást és a hőveszteséget csökkenti, a víz felszínén úszik, a takaróponyva a vízen úszva vagy a víz felett a medenceperemre támaszkodva rögzítik, illetve van mobil medencefedés, ami polikarbonát borítással készül natúreloxált vagy porfestett alumínium vázszerkezetes sínpályán, teleszkópikusan nyitható-zárható és egymásba gördíthető elemekből áll, valamint könnyű kezelhetőség jellemzi.
6. Óhajt-e kiegészítő berendezéseket a medencéhez?
A medence vizét folyamatosan karban kell tartani, mert annak folyamatos leeresztése és újratöltése igen költséges és nem környezetkímélő megoldás. Ezért a medencékhez kaphatók vízforgató szivattyúk, hozzájuk tartozó szűrők, valamint a fertőtlenítést végző klórtabletták. A medencébe való be- és kimászást megkönnyíti egy rozsdamentes acél létra, amely külön vásárolható meg. Ezen felül, ha szüksége van vízhőmérőre, leszedő hálóra vagy egyéb kiegészítőre, mindenképp írja le ajánlatkérésében.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |