Gőzkabin
A gőzfürdők már az ókori görögök és rómaiak körében is népszerű időtöltésnek bizonyultak. Napjainkban a gőzkabinok használata nem csak élvezetet jelent, hiszen a kabin pihentetően relaxál, kitűnően oldja a stresszt, feltölti az embert energiával, a magas gőztartalomnak és a nedves levegőnek köszönhetően pedig jótékonyan az ember egészségére nézve (különösen ajánlott szívproblémákkal és tüdőbetegségben szenvedőknek), miközben puhává, bársonyossá, selymessé varázsolja a bőrt.
A gőzkabinban uralkodó optimális hőmérséklet a keskeny 43–46 °C-os sávban mozog. A jó minőségű gőzkabinokban külön vezérlőrendszerek segítségével gondoskodnak arról, hogy a hőmérséklet és a páratartalom az optimális értéktől ne térjen el.
1. Mekkora belső térre van szüksége?
Annak függvényében, hogy hány ember befogadására legyen képes a kabin, meg kell határozni mekkora belső térre van szükség. Természetesen 1-2 fő részére is kérhető nagyobb méret a kényelmes elhelyezkedés végett.
2. Milyen fűtésű gőzkabinra tart igényt?
A gőzszaunák fűtése megoldható elektromos kályhával, illetve meleg vizes fűtésűvel. Előbbi használható 230 V és 380 V hálózati feszültséggel üzemelővel, de a 230 V feszültségű csak kisebb 5-6 m3-es kabinokhoz elegendő. A meleg vizes fűtőtest mérettől függően alkalmasak bármekkora kabin felfűtéséhez.
3. Üvegmozaik vagy csempe legyen a belső borítás?
Igényeink és a rendelkezésre álló hely függvényében választható, hogy kültéri vagy beltéri szaunát szeretne. Beltéri kivitel esetén a rendelkezésre álló tér figyelembevételével kerül kialakításra. Kültéri esetén gondoskodni kell a környezeti hatások elleni védelemről, tetővel, illetve a megfelelő külső burkolattal.
4. Milyen anyagból készüljön a kabin?
A gőzkabinok legegyszerűbben előre gyártott műanyag (akril) panelekből állíthatók össze. Az így kész kabinok méretei bizonyos keretek között kötöttek, a beruházás fajlagos költségei is elég magasak, ráadásul a látvány szempontok sem tudnak érvényesülni. Jobban elterjedt a kabinok hagyományos építőanyagból (tégla, ytong) történő kialakítása a vízmedencék esetében is alkalmazott rétegrendekkel kialakított kerámia vagy üvegmozaik burkolattal, lehetővé téve, hogy látványos, a szemet gyönyörködtető belső teret hozzunk létre. Energetikai szempontból a téglafalazatnál jobb megoldást jelent a poliuretán szigetelőpanelekből (pl. wedi lemez) épített falszerkezet.
5. Milyen kivitelű gőzkabin lenne ideális az Ön számára?
Ugyancsak fontos szempont a pad- és falfűtés. A komfort érzetet csökkenti, ha hideg a pad és a hosszú felfűtési időt nem lehet kivárni. Ezért magánhasználatnál, ahol csak hétvégén használják a kabint ajánlatos a pad és falfűtés.
6. Milyen belső kialakítással, felszereléssel rendelkezzen a kabin?
Belső tér kialakításánál el kell dönteni hány szintes padozatot szeretne, illetve a szintek között mekkora legyen a távolság. Ezeket úgy válassza meg, hogy az Ön számára legkényelmesebb pozíciókat is tudja élvezni. Befolyásoló tényező továbbá, milyen védőkorlátot, kapaszkodót szeretne elhelyezni.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |