LED csarnokvilágító
A LED csarnokvilágító lámpatestek alkalmasak többek között tornatermek, sportcsarnokok, raktárak és gyártócsarnokok megvilágítására, mindezt enegriahatékonyan teljesítve. A régi, nagyfogyasztású, elavult fényforrások lecserélésével a világítási költség 50-70 %-kal is csökkenthető, továbbá az élettartama is sokkal hosszabb, mint a hagyományos izzóknak vagy fénycsöveknek.
1. Kültéri vagy beltéri területet szeretne bevilágítani a LED csarnokvilágítóval?
Kültéri alkalmazás esetén a külső környezeti behatásokkal szemben ellenállónak kell lennie a világítótestnek, ezért ajánlott strapabíróbb terméket választani (pl.: IP65, amely víz/mechanikai védelemmel bír), míg egy beltéri használatra szánt terméknél ez nem annyira mérvadó, hiszen beltéren nem éri annyi külső inger a világítótestet.
2. Vásárláskor igényli, hogy az ajánlatot adó cég szerelje fel a LED csarnokvilágítót?
Ha igényel felszerelést is, akkor mindenféleképpen meg kell nevezni azt, hogy hova szeretné felszereltetni a lámpatesteket, hiszen a beszállítók, szerelők ez alapján tudnak felkészülni a szerelésre. Lehetőség van a mennyezetre, oldalfalra szereltetni vagy felfüggesztve lelógatni a lámpatestet mennyezetről. Nagy belmagasságok esetén a felfüggesztett szerelési mód ajánlott, hisz így közelebb kerül a felszínhez a világítótest és jobban bevilágítja a felszíni területet. Saját felszerelés esetén lehetőség nyílik arra is, hogy speciális eszközöket, szerszámokat kölcsönözzön a kivitelezés idejére a beszállítótól.
3. Mekkora szögben világítson a lámpatest?
Meg kell határozni a világítási szöget az igények felmérésénél, hiszen ez az érték határozza meg, hogy mekkora területet világít meg egyetlen egy csarnokvilágító. Ez lehet akár 25°/50°/60°/90°/110° vagy 120 °-os. Minél nagyobb a szög, annál nagyobb területet képes bevilágítani (pl.: 4 méter magasságon elhelyezett izzó, amely 120° világítási szöggel bír 864 cm-t képes bevilágítani).
4. Mekkora legyen a LED csarnokvilágító fényárama?
A fényáram egy olyan paraméter, amely a kisugárzott, látható fény “mennyiségének” az összege, mértékegysége az lm (pl.: 6200 lm, de akár 38000 lm-ig is terjedhet). Minél nagyobb a lm érték, annál nagyobb a kibocsájtott, látható fény mennyisége, amelyet az emberi szem érzékelni tud.
5. Szükséges-e a lámpák szabályozása?
Létezik olyan termék, amely nem igényel fényerőszabályozást, de adottak olyan világítók is, amelyeket akár WiFi-n vagy DALI rendszeren keresztül állíthatók. Fényerő szabályozásra azért van szükség, mert sokszor még tervezéskor, beszerzéskor nem tudjuk pontosan mekkora fényerősségre lesz szükségünk a jövőben, ekkor ajánlott fényszabályozóval ellátott csarnokvilágítót választani, azaz dimmelhető a termék. Mozgásérzékelőkkel, fényérzékelőkkel ellátott csarnokvilágítók is forgalomban vannak a piacon, melyek alkalmazása általában kültéri területeken célszerű.
6. Mekkora területet szeretne megvilágítani?
Fontos megadni a terület méretét [m2], amelyet szeretne megvilágítani, hisz ez alapján szükséges kiválasztani a megfelelő teljesítményű [50-300 W] lámpatestet, valamint ennek ismeretében határozható meg pontosan a rendelési tételnagyság.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |