LED reflektor
Led reflektornak azokat a reflektor típusú lámpákat nevezzük, amelyekben fényforrásként ledet helyeznek el. A led körül elhelyezett fényszóró- és tükröző felületek teszik a lámpát reflektorrá. A fényvisszaverő felületek speciális irányú és koncentrált fénysugárzást tesznek lehetővé, felerősítve és irányítva a led fényét. A hagyományos reflektor izzóknál a fényterelést a burán körbefutó fém bevonattal oldják meg, a led lámpáknál ez sokkal egyszerűbb, hiszen a kis led-buborékok elhelyezése megadja a fényhullámok irányát.
1. Mekkora fényáramú reflektorra van szüksége?
A világítótestek által kibocsátott látható fény mennyiségét lumenben mérik, így minél nagyobb ez az érték annál fényesebben, erősebben fog világítani a reflektor. A lakossági, általános célú használatra alkalmazott reflektorok esetében ez az érték 800-6000 lumen közötti, de elérhetőek ennél nagyobb fénykibocsátással rendelkező, akár 21000 lumen fényáramú szerkezetek is, melyeket utcára, közterekre vagy nagyobb épületekbe használnak.
2. Milyen energiaosztályú terméket keres?
A LED reflektorok is energiaosztályokba vannak sorolva, attól függően, hogy a felvett teljesítményhez képest mekkora fénykibocsátással rendelkeznek. A besorolás szerint ezek a reflektorok A vagy ennél jobb osztályba tartoznak. Ha kiemelten fontos az alacsony fogyasztás, akkor válasszon A+ vagy A++ energiaosztályba sorolt terméket. Összehasonlításként, egy hagyományos izzószálas fényforrás 600 W felvett teljesítményből 6000 lumenes fénykibocsátásra képes, míg egy átlagos ledes változatnak ehhez csupán 70 W felvett teljesítmény szükséges.
3. Mekkora legyen a reflektor világítási szöge?
Reflektorok esetén fontos tényező a világítási szög, ettől függ, hogy mekkora területet képes megvilágítani a szerkezet. Ez leggyakrabban 120°, de például ha egy sarokba tenné a reflektort, akkor elegendő 90° is.
4. Milyen legyen a fényforrás színhőmérséklete?
Minden világítótestnek van egy úgynevezett színhőmérséklete, ettől függ, hogy milyen színezetűnek látjuk a fényt. A hagyományos izzólámpák esetében a sárgás fény 2800-3000 K körüli érték. Meleg fényű ledek esetében ez lehet hasonló érték. Nagyjából tiszta fehér színű fény 4500-6000 K környezetében van. Ennél magasabb értékek esetén hideg fényű kékesen, világító ledet kapunk.
5. Milyen körülmények között fogja használni a reflektort?
Fontos kérdés, hogy kültéri vagy beltéri használatra szánja a terméket, illetve az is, hogy szükséges-e IP védettséggel rendelkeznie. Általában IP65-ös védelemmel rendelkeznek ezek a reflektorok, ami porral szembeni teljes körű védelmet és kisnyomású vízsugár elleni védelmet jelent.
6. Milyen tápellátású reflektor lenne az ideális?
A ledes reflektorok a legtöbb esetben a 230V-os hálózatra ráköthetőek, de maga a fényforrás általában 12V-os feszültségen működik, így, ha van ilyen hálózata, jelezze azt az ajánlatkéréskor.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |