Ampermérő
Az elektromos árammal működő ipari eszközök, berendezések közel mindegyikénél fontos, hogy az egyes részein átfolyó áram nagysága folyamatosan mérve legyen. Ez a mérés szolgálhat egyrészt szabályzási célokra, másfelől pedig az operátoroknak, ellenőrző, karbantartó személyzetnek visszacsatolást ad a berendezés működéséről, állapotáról, rendellenességeiről. Az átfolyó áram mérésére az ampermérő szolgál, mely az áram mértékegységéről kapta nevét. Ezen ampermérők lehetnek számlapos analóg eszközök, de rendelkezhetnek digitális kijelzővel is. Előbbiek teljesen mechanikus működésűek, míg az utóbbiakról könnyebb, gyorsabb leolvasni az értékeket, ellenben működésükhöz külön tápfeszültség szükséges. Az árammérők kialakítása, tokozása olyan, hogy a berendezések vezérlőszekrényeibe akár utólag is könnyen beszerelhetők, cserélhetők.
1. Egyen- vagy váltóáramhoz keres ampermérőt?
Az elektromos berendezések mindegyike egyen- vagy váltóáram valamelyikével működik, mindkettő mérése lehetséges. Az egyenáramú gépek mérése aránylag egyszerű, a váltóáramúakhoz azonban különleges kialakítású eszközök szükségesek, melyek egy ún. effektív értéket mérnek. Elsődleges tehát, hogy az áram fajtáját definiáljuk az ajánlatkérésben.
2. Milyen tartományban kíván mérni?
Az ampermérő tulajdonságainak, skálázásának meghatározásához tudni kell, hogy milyen maximális áramerősség van jelen abban az eszközben, amit mérni szeretnénk. Ha a gép árama az ampermérőhöz képest túl nagy vagy túl kicsi, a mérés nem lesz pontos, valamint a mérőberendezés is véglegesen meghibásodhat.
3. Digitális vagy analóg műszert szeretne?
Az ampermérők lehetnek analóg vagy digitális kialakításúak. Az analóg mérők esetében egy fix számskála előtt mozgó mutató mutatja a pillanatnyi értéket. Analóg mivoltuknak köszönhetően tetszőleges értéket felvehetnek, de leolvasásuk nehézkes és pontatlan abban az esetben, ha a mutató a számlap két rovátkája között áll meg. A digitális árammérők 7-szegmenses kijelzőkből állnak, az általuk kijelzett érték pedig azonnal, könnyedén leolvasható. Ezek működtetéséhez viszont külön tápfeszültség szükséges.
4. Milyen igénye van a felbontást illetően?
A mérőműszer felbontása azt mutatja meg, hogy hány tizedes jegy részletességgel képes mérni és kijelezni az értékeket. Nagy áramoknál elegendő lehet egy tized is, azonban kis áramok esetén a milliamperes, azaz ezredrésznyi felbontás is elvárt lehet.
5. Milyen pontosságot vár el az ampermérőtől?
A méréstechnikában a műszerek pontossága alatt azt értik, hogy a mért és kimutatott érték mennyire tér el a valóságostól. Minden mérés valamilyen hibával történik, a tökéletes mérés szinte lehetetlen. A hiba viszont számszerűsíthető, így az árammérő műszerek kategóriákba sorolhatók aszerint, hogy mérésük legfeljebb mennyire tér el a valóságtól. Az 1-2%-os hibával működő eszközök már pontosnak mondhatók.
6. Mekkora méretű műszer szükséges?
Az ampermérőket leggyakrabban vezérlőszekrények- és panelek külső borítására szerelik, hogy az általuk mutatott érték egyszerűen, bármilyen szerelés nélkül leolvasható legyen. Ezen panelekre azonban gyakran valamilyen fix méretű rések vannak vágva, így fontos, hogy a műszer pontosan odailleszkedjen. Ennek érdekében többféle méretű ampermérő elérhető a piacon.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |