Spektrumanalizátor
A periodikus jelek előállíthatók különböző amplitudójú, frekvenciájú és fázisú jelek összegeként. A spektrumanalizátor feladata, hogy megjelenítse ezeket az összetevőket a frekvenciájuk és amplitudójuk alapján.
1. Milyen frekvenciatartományban szeretnénk mérni?
Határozzuk meg, hogy milyen frekvenciatartományú jelek vizsgálatára használnánk a készüléket. Néhány jellemző sávszélesség: 9 kHz - 3 GHz, 9kHz - 7,5 GHz.
2. Mekkora frekvencia stabilitási értékkel rendelkezzen a spektrumanalizátor?
A működési hőmérséklettartomány határain belüli frekvencia stabilitás az adatlapról leolvasható (pl.:±0.025 ppm, 0 -¬ 50 °C).
3. Mekkora maximális bemeneti feszültséget tudjon kezelni a műszer?
A felhasználásnak megfelelően válasszunk eszközt. Jellemzően 50 V max bemeneti feszültségű spektrumanalizátorok kaphatók.
4. Mekkora felbontású berendezést szeretnénk?
A frekvenciafelbontás a vizsgált tartománynak megfelelően állítható. (Például: 1 Hz, 10 Hz, 100 Hz, 1 kHz)
5. Milyen kivitelű műszert akarunk?
Fontos kérdés, hogy hol fogjuk használni. Manapság már kézi eszközök is kaphatók közel azonos tudással, mint egy asztali berendezés.
6. Milyen kimeneti eszközöket szeretnénk?
A legfőbb kimeneti eszköz a kijelző. A kijelző mérete is szempont lehet, hiszen fontos a jó olvashatóság. Ezen kívül a műszer rendelkezhet számítógépes csatlakozásokkal (USB, RS-232,stb...), SD kártya foglalattal. Válasszuk ki a nekünk megfelelővel rendelkező eszközt.
7. Igen jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2 perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |