Áram-védőkapcsoló
Az áram-védőkapcsoló vagy más néven FI relé, egy olyan elektromos kapcsolókészülék, mely a mögötte futó hálózatot lekapcsolja, amennyiben szivárgó áramot észlel. Ez például akkor jelentkezhet, ha véletlenül megérinti valaki egy világítási hálózat feszültség alatt álló részeit. A készülék feladata, hogy még a tényleges áramütés kialakulása előtt lekapcsoljon. Működés során a készülék figyeli a nulla és a fázis vezetéken átfolyó áramot és amennyiben a kettő nem azonos, vagyis valahol áramszivárgás van akkor az ÁVK lekapcsol. Többféle kivitelben állnak a rendelkezésére annak érdekében, hogy minden hálózathoz meg lehessen találni a megfelelő védelmet.
1. Milyen érintésvédelmi rendszerbe szeretné integrálni az ÁVK-t?
Első és egyik legfontosabb kérdés, hogy milyen érintésvédelmi rendszerbe kívánja integrálni a FI relét. Ezt nagyon fontos megadni, hiszen nem más rendszerbe más és más FI relé építhető be. Magyarországon a legelterjedtebb a TN-rendszer, de még ennek is három alaptípusát lehet megkülönböztetni, így elengedhetetlen, hogy megadja, Ön milyen rendszerbe keres ÁVK-t.
2. Milyen paraméterekkel bír a hálózat?
Következőekben térjen ki a hálózat paraméterei is. Adja meg a pólusok számát, a névleges feszültséget és áramot, továbbá a frekvenciát is, amennyiben váltakozó áramú hálózatról van szó. Továbbá adjon meg minden a rendelkezésére álló adatot a hálózattal kapcsolatban.
3. Milyen típusú áram-védőkapcsolóra van szüksége?
Ezen készülékek négy típusban állnak a rendelkezésére, AC, A, B, illetve Si. AC-típusú készülékeket kizárólag váltakozó áramú hálózatban üzemelnek megfelelően, egyéb környezetben (pl.: szokványos felszereltségű családi ház) túl sok hibás leoldáshoz vezethet a használatuk. A külső behatásokra való túlérzékenysége veszélyes lehet, olyan felhasználási helyeken ahol egy áramkimaradás anyagi károkhoz vezet vagy akár életveszélyhez (kórház). Egyes gyártók speciális visszakapcsoló automatikával láthatják el, mely előre meghatározott feltétel rendszer alapján vissza tudja kapcsolni, így az ilyen esetek kiküszöbölhetővé válnak. A-típus az AC továbbfejlesztett változat, mely már nem csak a hibaáram előfordulását figyeli, hanem “értékeli” is azt, így elkerülhetőek a felesleges leoldások. Ez a típus már inkább megfelel egy átlagos felhasználási környezetnek, ahol egyszerre vannak váltakozó-, illetve egyenáramú eszközök a hálózaton. Már érdemes családi házak, irodák érinésvédelmi biztosítására használni, de a külső behatásokra (vihar, lökésszerű impulzus a betáplálási oldalról) még mindig adhat ritkán téves leoldásokat. Az S-típus, vagyis szelektív leoldású típus időkésleltetéssel van ellátva és olyan környezetben használatos ahol utána fűzve további nem késleltetett relék vannak a hálózaton. Ilyen környezetek a nagyobb elektromos rendszerrel felszerelt műhelycsarnokok és irodaházak, ahol ki kell küszöbölni az egész épület betáplálási leoldását, mindazonáltal az egyes alszakaszok érintésvédelme továbbra is nagyon fontos. Si-típus a hasznos jeleket erősítő, míg a nem kívánatos jeleket elnyomni képes okos elektronikával van felszerelve, így képes kiszűrni a felesleges leoldásokat. Ezen relé jól tűri a nagyfrekvenciás zavarokat, egyenáramú összetevőkből eredő impulzusokat és a betáplálási oldalról érkező lökések zömét, méghozzá úgy, hogy a hibaáramokra úgy is képes reagálni, ha azoknak semmi közük a váltakozó áram szabályos szinuszgörbéjéhez.
4. Milyen érzékenységű készülékre van szüksége?
FI relék érzékenysége alatt azt az áramszivárgást értik, amelyet a készülék érzékelve leold. Ezen relék érzékenysége független a felvett áramtól, valamint nem fogyaszt külön energiát. FI relék érzékenysége 10 mA, 30 mA, 100 mA, illetve 500 mA lehet a leggyakrabban. Az emberi szervezet számára a 70 mA-es áram már életveszélyes lehet, így a leggyakrabban 30 mA-es relék kerülnek beépítésre a leggyakrabban. A további érzékenységű reléket speciálisabb célokra szokás használni. 10 mA-es leoldású reléket például pezsgőfürdők motorjainak a biztosítására szokás alkalmazni. 100, illetve 500 mA-es reléket nagyobb épületek egészének a védelmére szokás használni, mindamellett, hogy a különböző tereket, szobákat, helyiségeket külön is biztosítják.
5. Melyik altípusra van szüksége?
Több változat közül tud változni, melyek kevesebb, illetve több funkció teljesítésére lehetnek képesek. Első ilyen változat a RCCB (RCD), mely kivitelek felelnek meg az egyszerű FI reléknek, vagyis hibaáram ellen nyújtanak védelmet, azonban túláram és rövidzár ellen nem. RCBO egy olyan változat mely hibaáram elleni védelmen túl túláram ellen is védelmet nyújt. SRDC kivitel célfeladatra készült készülék, mely egy csatlakozó aljzatba épített hibaáram védelemi készülék. PRCD tulajdonképpen egy hordozható FI relé, melyet csatlakozó dugaljba lehet dugni és az utána kapcsolt elektromos eszköz kezelőjét védi. MRCD egy olyan speciális hibaáram védelmi készülék, amely egy külön megszakítót / biztosítót tud kapcsolni, vagyis önmagában nem működik csak és kizárólag egy másik eszközzel együtt képes. Ilyen kiviteleket olyan helyen alkalmaznak, ahol a már meglévő megszakítókat nem kívánják cserélni csak kiegészítve azokat hibaáram védelemmel kívánják ellátni a hálózatot.
6. Van valamilyen egyéb igénye a készülékkel szemben?
Legvégül pedig gondolja végig, hogy lenne e valamilyen speciális igénye a készülékkel kapcsolatban. Ilyen igény lehet a készülék IP védelmének meghatározása, vagy olyan kivitel beszerzésének szükségessége, amely moduláris, vagyis szabványos DIN sínekre helyezhető, ezzel könnyítve a beépítés folyamatát. Bármilyen speciális igénye van a készülékkel kapcsolatban, mindenképpen jelezze ajánlatkérésében.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |