Kismegszakító
A kismegszakítók túl nagy áramfeszültség, illetve zárlat esetén lekapcsolják a rendszert és a hozzá tartozó elektromos eszközt maximum 400 Voltos hálózat esetén. A kismegszakító tehát, amint a neve is mutatja, megszakítja az áramellátást, ha az elektromos hálózaton valamilyen meghibásodást észlel. A kioldás ideje függ az áram nagyságától. Működési elve: két, egymástól függetlenül funkcionáló kioldó ugyanarra a kapcsolóra fejti ki hatását.
A kismegszakítók között is több típust különböztethetünk meg annak felhasználási területétől függően. Ilyen például a pólusszám, a névleges áram, kioldási karakterisztika, névleges feszültség, névleges megszakítási képesség alapján történő megkülönböztetés.
1. Mekkora névleges áramú kismegszakítót vásárolna?
Kismegszakító vásárlásakor elsődleges szempont a névleges áram, vagyis annak ismerete, hogy az adott áramkörben mekkora a maximális áramfelvétel. Ennél nagyobb értékű megszakítót kell választanunk. Legyünk figyelemmel továbbá arra is, hogy a kismegszíkítók csak a gyárilag előírt beépítési környezetben és hőmérsékleti viszonyok között képesek a megadott értékekre.
2. Milyen legyen a szerkezet névleges megszakító képessége?
Fontos kérdés továbbá a szerkezet megszakító képessége, mely 4,5 kA-től akár 25 kA-ig több lépcsőben választható. A névleges megszakító képesség azt fejezi ki, hogy mekkora zárlati áramot képes megszakítani a szerkezet rendeltetésszerű körülmények között.
3. Hány pólussal rendelkezzen a készülék?
A készülék pólusainak száma azt jelöli, hogy hány megszakító kapcsolóval rendelkező külön kör található benne. A pólusok száma 1 és 4 közötti.
4. Milyen legyen a kioldási karakterisztika?
A kismegszakítókat a kioldási karakterisztikájuk alapján is csoportosítják, ennek alapján van “B”, “C”, és “D” jelzésű megszakító. A “B” karakterisztika gyors kioldású, főként világítási áramkörökben alkalmazott. A “C” változat lassabb kioldású, általánosabb, normál áramfelvételű körbe ajánlott. A “D” változat pedig különösen nagy áramfelvételű helyre lehet szükséges.
5. Mekkora feszültségű rendszerben alkalmazná a kismegszakítót?
A rendszer feszültségére se felejtsen el kitérni, hiszen léteznek egyen és váltófeszültségű készülékek is, és ezen belül is különböző feszültségszinthez gyártott változatok.
6. Hány darab megszakítót szeretne beszerezni?
Az ajánlatkérés végén adja meg, hogy a kiválasztott megszakító típusból hány darabra lenne szüksége, hiszen nagyobb mennyiség vásárlása esetében kedvezményt kaphat.
7. Igen
jelentős különbségek lehetnek a különböző cégek áraiban és feltételeiben, ezért mindig több cég ajánlatát kérjük be és hasonlítsuk össze. Ezt 2
perc alatt, minden kötelezettség nélkül megtehetjük a következő
ajánlatkérő ív kitöltésével.
Szerző: Kócsi Norbert |